۱۰ نکته جالب در مورد مرغ مینا که شاید ندانید [رپورتاژ]

myna bird on tree.jpg&h=1024&w=1024

معمولا کسانی که به کار پرورش مرغ مینا می پردازند، با سوالات زیادی از جمله نحوه حرف زدن مرغ مینا، قهر کردن مرغ مینا، دستی کردن مرغ مینا، نحوه جفت کردن آنها و … رو به رو می شوند که در این مقاله سعی داریم به مهم ترین سوالات این پرنده پاسخ دهیم.

۱. چکار کنیم مرغ مینا حرف بزند؟

برای آموزش حرف زدن مرغ مینا باید از سن ۶ ماهگی پرنده اقدام کنید، روزانه نیم ساعت الی یک ساعت وقت بگذارید و مدام کلمه خاصی را تکرار کنید و سپس غذای مورد علاقه پرنده را بهش بدید، پس از چند روز تکرار کردن کلمه باید انتظار تقلید آن را از پرنده داشته باشید و به محض تلفظ شدن کلمه توسط پرنده ، غذای مورد نظرش را بهش بدید و پس از آموزش کامل این کلمه ، به سراغ کلمه دوم بروید.

۲. مرغ مینا چقدر عمر می کند؟

بسته به کیفیت مراقبت، زندگی و تغذیه ، بین ۱۰ الی ۱۵ سال عمر خواهد کرد و در این مدت همنشین خوبی برای صاحبش خواهد بود.

۳. از کجا بفهمیم مرغ مینا چند سال سن دارد؟

برای تشخیص سن مرغ مینا، می توان به دور چشم او توجه کرد. اگر پوست دور چشم پرنده سفید باشد، پرنده جوان است، اگر کرمی باشد پرنده میانسال است و اگر زرد باشد، پرنده پیر است. هم چنین می توانید به مقدار چین و چروک این ناحیه دقت کنید، در صورتی که دور چشم پرنده چین و چروک کمتری داشته باشد، پرنده جوان است و اگر چین و چروک زیادی داشته باشد، می توان گفت که مرغ مینا پیر است.

۴. آیا مرغ مینا قهر می کند؟

مرغ مینا پرنده بسیار باهوشی است و حالات و رفتار صاحب خود را کاملا درک می کند، بنابراین اگر به پرنده بی محلی کنید و یا وقت کمی در اختیارش قرار دهید، به مرور زمان شاهد قهر کردن، عدم آواز خواندن، وحشی شدن و در نهایت مرگ پرنده خواهید شد. بنابراین اگر وقت کافی برای رسیدگی و تربیت پرنده ندارید، از نگهداری و پرورش آن خودداری کنید ، این یکی از عادات مهم مرغ مینا می باشد.

۵. آیا مرغ مینا واکسن خاصی دارد؟

اگر از پرنده مراقبت کنید و در تغذیه صحیح آن کوشا باشید، نیازی به استفاده از واکسن نیست، به خصوص اگر از تماس مرغ مینا با سایر پرنده های خانگی و یا وحشی جلوگیری کنید و محیط زندگی پرنده را سالم و تمیز نگه داشته باشید. اما اگر احساس می کنید که پرنده شما بیمار است، حتما با مشورت یک دامپزشک معتبر واکسن های لازم را به پرنده تزریق نمایید.

۶. آیا مرغ مینا برای زن باردار ضرر دارد؟

با توجه به اینکه پرنده ها و سایر حیوانات خانگی باعث انتقال بیماری عفونی و ویروسی و قارچی بمی شوند، بنابراین در زنان باردار احتمال انتقال این عوامل بیماریزا از طریق خود به بدن جنین نیز وجود دارد که در نتیجه سقط جنین را در پی خواهد داشت، بنابراین از نگهداری مرغ مینا در دوران بارداری خودداری کنید و در طول این مدت می توانید پرنده را به کانون نگهداری از حیوانات و پرندگان بسپارید.

۷. از کجا بفهمیم مرغ مینا نر است یا ماده ؟

برای تشخیص جنسیت تخم نطفه دار می توان از آزمایش DNA استفاده کرد، اما در حالت عادی می توان با توجه به دهان پرنده به نر یا ماده بودن آن پی برد، اگر سقف دهان پرنده سیاه باشد می توان گفت که نر است، اما اگر سقف دهان او زرد بود، پس پرنده ماده است. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که مرغ مینای نر بزرگتر از مرغ مینای ماده است و رنگ پرهای آن پررنگ تر است. هر دو به خوبی آواز می خوانند و قدرت خوبی در آواز خواندن دارند.

۸. چه غذایی برای مرغ مینا خوب است؟

مرغ مینا در طبیعت از حشرات، جنبندگان ریز و میوه های وحشی تغذیه می کند؛ اما تهیه این مواد غذایی در حالت پرورشی ممکن نیست، بنابراین می توانید با انواع میوه ها و سبزیجات، تخم مرغ و گوشت آب پز شده، پودر ماهی و پودر استخوان آنها را تغذیه کنید. دقت کنید که پلت تهیه شده برای سایر پرنده ها به دلیل سرشار بودن از آهن برای مرغ مینا مضر می باشد.

۹. چرا مرغ مینا دهانش را باز نگه میدارد؟

این رفتار پرنده دلایل مختلفی می تواند داشته باشد، گاهی پرنده نیاز به غذا دارد و برای درخواست غذا از شما دهانش را باز می کند. گاهی بیمار است و نمی تواند از بینی خود نفس بکشد به همین دلیل دهانش را باز می کند و گاهی نیز هوا گرم است که برای خنک کردن خود، دهانش را باز می کند.

۱۰. چرا مرغ مینا روی یک پا می ایستد؟

این کار به دلیل زخمی بودن پای پرنده است و دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. کف قفس را با مواد نرم بپوشانید، میله نشیمن صاف و بدون برجستگی باشد و حتما چرب کنید. پای پرنده را با تتراسایکیلین ماساژ دهید و از نبود میخچه و یا زخم در کف پای پرنده مطمئن شوید. در صورت وجود نسبت به درمان اقدام کنید.

در این مقاله سعی شد به مهم ترین سوالات شما در مورد پرنده مرغ مینا اشاره کنیم، در صورت هرگونه سوال از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا