گربه ایرانی یا پرشین کت [انواع این نژاد]

persian cat.jpg&h=1024&w=1024

گربه ایرانی یا پرشین کت [انواع این نژاد] Rating: 5.0 out of 5

گربه ایرانی یا پرشین کت (Persian Cat) انواع مختلفی دارد که منشا بسیاری از آنها بریتانیای کبیر است اما اجداد آنها گربه‌های ایرانی یا ترکیبی از آنهاست. دنیای حیوانات در این مطلب به معرفی انواع گربه ایرانی پرداخته است.

گربه ایرانی یا پرشین کت شکلاتی

منشاء این گربه ها بریتانیا است. گربه های پرشین شکلاتی مو بلند از تلفیق گربه های پرشین هاوانا و آبی به وجود آمده اند. اولین نمونه این نژاد در سال ۱۹۶۱ ارائه گردید. هدف از ایجاد این نژاد، به وجود آوردن رنگ موی شکلاتی یکدست، بدون هیچگونه علامتی از هر اجداد بوده است. علت استفاده از نژاد هاوانا، ایجاد گربه هایی با صورت گرد و گوش های بزرگ بود. گربه های پرشین شکلاتی دارای چشم های بزرگ نارنجی یا مسی، موهای بلند با تراکم زیاد، ابریشمی و بسیار نرم می باشند .
پاها در این گربه ها کوتاه هستند. گربه های این نژاد بسیار آرام و خوش خلق هستند.

گربه مشکی

منشاء این نژاد نیز بریتانیا است و اجداد آنها گربه های پرشین و آنگورا هستند که در لیست گربه های شناخته شده بریتانیا، در صدر جدول قرار دارند.
این نژاد در اولین نمایش گربه ها در بریتانیا در سال ۱۸۷۱ معرفی شد و همزمان با بریتانیا در ایالات متحده نیز شناخته شده است.
رنگ مو ها در این نژاد بسیار زیبا و براق می باشد، مو ها بلند و متراکم، ابریشمی و نرم هستند. مشخصه دیگر این گربه ها رنگ بسیار زیبا و یکدست و بدون سایه روشن و هرگونه علامت دیگری (مثل موی سفید) است. مو های بچه های این نژاد ممکن است به رنگ خاکستری و یا مشکی کدر باشد ولی تا هشت ماهگی رنگ موها به حالت اصلی که بسیار زیبا، براق و یکدست هستند بر می گردد. گربه های این نژاد دارای چشم های گرد زیبا بوده و دم آنها کوتاه و پشمالو است. این گربه ها هم مثل همه گربه های پرشین بسیار آرام و دوست داشتنی هستند.

گربه ایرانی یا پرشین کت کرم و سفید

این گربه ها بومی بریتانیای کبیر بوده و اجداد آنها نیز گربه های پرشین و آنگورا هستند. در اصل هدف از دو رنگ بودن این نژاد، بوجود آوردن گربه هایی بود که موهایی شبیه به خرگوش های آلمانی داشته باشند( مو های رنگی و سفید دایره وار همدیگر را احاطه کنند) که این تصور به طور کامل تحقق نیافت. پوشش خارجی این گربه ها سایه روشنی است از رنگ کرم که یک سوم تا یک دوم کل بدن را در قسمت بالایی رنگ سفید پوشانده است. معمولاً مو های سفید در یک سوم بالایی، پس از گردن قرار دارند. لا به لای مو های دم که به رنگ کرم هستند، موهای سفید دیده می شوند. موهای این گربه ها بلند، متراکم، ابریشمی و نرم است. گربه های این نژاد پنجه های بزرگی دارند، اما بسیار اهلی و آرام هستند.

گربه قرمز و سفید

بوجود آوردن این ترکیب رنگ با الگوی کاملاً قرینه بسیار مشکل است. مناطق قرمز رنگ با مرز بسیار مشخصی از مناطق سفید رنگ جدا شده اند و مناطق سفید رنگ کاملاً سفید هستند. در قسمت صورت هر دو ترکیب قرمز و سفید دیده می شود و در قسمت پیشانی مو ها سایه روشنی از رنگ قرمز دارند. موها بلند، متراکم، ابریشمی و نرم هستند و در ناحیه دم قرمز رنگ می باشند. گربه های این نژاد خلق و خوی بسیار آرامی دارند.

گربه ایرانی یا پرشین کت مو بلند آبی – کرم

منشاء این گربه ها بریتانیای کبیر است. این نژاد برای اولین بار در سال ۱۹۲۹ در بریتانیا به رسمیت شناخته شد. اجداد این گربه ها در حقیقت پرشین و آنگورا هستند. رنگ آمیزی این گربه ها بسته به اجدادشان متفاوت است. ولی آنچه در بریتانیا و آمریکا مورد قبول است فقط ترکیب این دو رنگ آبی و کرم است. این گربه ها که در اصل به گربه های تورتویزشل معروف هستند، اغلب ماده هستند و هر نری که متولد می شود به احتمال زیاد عقیم است. صورت گربه های این نژاد گرد و پهن است و چشم های آن ها نارنجی یا مسی پر رنگ هستند. موهای این گربه ها بلند، ضخیم، ابریشمی و نرم است.

گربه ایرانی یا پرشین کت آبی دودی

منشاء این نژاد بریتانیای کبیر و اجداد آن ها گربه های پرشین و آنگورا است. بچه های این نژاد را تا ۳ هفتگی نمی توان به راحتی از بچه های گربه های آبی – کرم تشخیص داد. نوک موها در این گربه ها آبی است و در جاهای مختلف بدن لکه های کرم دیده می شود. زیر موها سفید است. بینی به رنگ صورتی یا آبی و یا تلفیقی از این دو رنگ است. گوش های کوچک و گردی دارند. دم این گربه ها کوتاه ولی موهای دم بلند است. موهای بدن بلند، ضخیم، ابریشمی و نرم است. گربه های این نژاد بسیار خوش رفتار و آرام هستند.

گربه ایرانی یا پرشین کت آبی – کرم – سفید

ظهور این گربه ها هم در بریتانیای کبیر و اجدادشان گربه های پرشین و آنگورا هستند. به وجود آوردن این ترکیب بسیار مشکل است. ۲/۱ تا ۳/۱ موهای آن ها سفید و بقیه آن آبی – کرم است. در مناطقی که موهای آبی – کرم رشد کرده، هیچ موی سفیدی مشاهده نمی شود ولی روی موهای دم، تعدادی موی سفید به چشم می خورد. استفاده از پودر و سپس برس کشیدن موها منجر می شود تا مرز بین موهای رنگی و سفید بسیار مشخص تر شود.این گربه ها دارای چشم های گرد و بزرگ، پنجه های کوچک و موهای بلند، ضخیم، ابریشمی و نرم هستند.

گربه ایرانی یا پرشین کت تورتویزشل

منشاء این گربه ها نیز بریتانیای کبیر و اجدادشان گربه های پرشین و آنگورا هستند. گربه های تورتویزشل بسیار آرام و خوش رفتار هستند. ولی ثابت نشده که این گربه ها نمونه های خوب و راحتی برای تولید و پرورش باشند. رنگ این ها مشکی – سفید با سایه هایی از رنگ قرمز تیره است. این رنگ آمیزی برای اولین بار در اواخر ۱۸۹۰ بوجود آمد و بسیار سریع در هر دو سوی آتلانتیک زیاد شد. این گربه ها جمجمه های بزرگی دارند. موها بلند، ضخیم، ابریشمی و نرم است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 12 =

سلام

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا