کت فیش چوبی یا گربه ماهی چوبی

گربه ماهی چوبی یا دریفت‌وود کت فیش یک خانواده بزرگ از گربه ماهی های اب شیرین است که برخی از گونه های این خانواده بطور رایج در تجارت ماهی و اکواریوم عرضه می‌شوند و از محبوبیت مناسبی نیز برخوردارند. کت فیش های چوبی عموما از ماهی های کوچک تا متوسط محسوب میشود و به غیر از برخی گونه ها غالبا صلح جو هستند. در ادامه با شناخت، نگهداری و معرفی گونه های مختلف این خانواده با ما همراه باشید.

Untitled 02
کت فیش چوبی یا گربه ماهی چوبی ۹

شناخت گربه ماهی های چوبی (driftwood catfishes)

گربه ماهیان چوبی متعلق به خانواده Auchenipteridae هستند. این گروه از گربه ماهیان در رودخانه‌های پاناما تا آرژانتین در امریکای جنوبی و معمولا در دشت های سیلابی یافت می‌شوند. این خانواده شامل ۱۲۷ گونه از ۲۵ جنس میباشد![Eschmeyer’s Catalog of Fishes]. اگرچه گستردگی این خانواده به ۱۸۵ گونه از ۴۰ جنس نیز می رسد.

به غیر از یک گونه همگی دارای سه جفت سیبیلک روی پوزه های خود هستند. اکثر گونه ها سایز کوچکی دارند و حتی برخی از انها به ۳ سانتی متر هم نمیرسند! کوچکترین عضو این خانواده طولی ۲۲ میلیمتری دارد و تنها یک گونه از این خانواده به نام Slopehead Catfish نیز به ۵۹ سانتیمتر در طول میرسد که به عنوان بزرگترین عضو این خانواده شناخته می شود.

تولید مثل بیشتر این گونه از کت فیش ها در نوع خود جالب توجه است و بارورسازی تخم های عموما داخل شکم ماده و با اغوش گیری جنس نر و ماده صورت می پذیرد

گربه ماهی های چوبی به عنوان ماهی‌های شبکار شناخته میشوند. برخی از گونه های کوچکتر معمولا در طول روز در شکافها پنهان می شوند و در طول شب برای تغذیه بیرون می آیند. گونه های بزرگتر این خانواده می توانند از میوه جات و حشرات تغذیه کنند و به عنوان همه چیزخوار شناخته می‌شوند. اگرچه به نظر می رسد ماهی های این خانواده اساساً از حشرات تغذیه می کنند، اما حداقل گاهی از ماهی های کوچکتر، میگو، میوه جات و حتی جلبک های رشته ای و سایر مواد گیاهی نیز تغذیه می‌کنند.

انواع گونه های کت فیش چوبی

کت فیش چوبی فیشر (Fisher’s Woodcat)

Trachelyopterus fisheri
کت فیش چوبی یا گربه ماهی چوبی ۱۰

نام علمی: Trachelyopterus fisheri

نام رایج: کت فیش چوبی فیشر

زیستگاه: امریکای جنوبی – رودخانه سوسیو.

سایز: ۲۸ سانتی متر

دما: ۲۲ الی ۳۲ درجه سانتیگراد.

پی اچ: ۶ الی ۷

جنسیت: نرها یک برامدگی تناسلی دارند که در ماده ها دیده نمی شود. سیبیلکهای نر نسبت به ماده ضخیم تر است. نقش و نگار ماده نسبت به نر ساده‌تر می باشد. ماده ها از نرها تپل تر هستند.

نگهداری: این گونه جنب و جوش زیادی دارد و چندان خجالتی نیست و در طول روز و مخصوصا هنگام تغذیه بخوبی دیده می‌شود. لازم است برای انها مخفیگاه های متعددی توسط کنده های چوبی یا صخره ها فراهم گردد. همچنین آکواریوم انها نباید خیلی روشن باشد. لازم است با ماهیان متوسط نگهداری شود چرا که ماهیان کوچک به راحتی توسط این کت فیش خورده خواهند شد

تغذیه: غذاهای منجمد و خشک، حشرات، لارو ماهیان و هر ابزی که در سایز دهانش باشد را میخورد.

خلق و خو و سازگاری: این ماهی صلح جو است و با گونه های صلح جوی بزرگ قابل نگهداری می باشد. دقت داشته باشید ابزیان کوچکی که در دهانش جای بگیرد را به راحتی خواهد خورد.


کت فیش جگوار (Jaguar Catfish)

161876405604671
کت فیش چوبی یا گربه ماهی چوبی ۱۱

نام علمی: Liosomadoras oncinus

نام رایج: گربه ماهی جگوار

زیستگاه: آمریکای جنوبی – حوضه امازون.

جنسیت: در ماهیای جوان کمی سخت است. نرهای بالغ دارای عضو تناسلی هستند که ماده ها فاقد این عضو بوده. همچنین نرها باله های پشتی و سینه ای زخیم تری نسبت به ماده ها دارند.

سایز: ۱۷ سانتیمتر

دمای نگهداری: ۲۰ الی ۲۸

پی اج: ۵.۶ الی ۷.۲

تغذیه: طیف وسیعی از غذاها مانند غذای یخ زده، گرانول و ….

نگهداری و سازگاری: نیاز به مکان هایی برای مخفی شدن دارند. همچنین نور زیاد را نمی پسندند و اکواریوم با نور کم مناسب نگهداری از انهاست. در اب به اب کردم، دما و شرایط نگهداری انها باید دقت کنید و پارامترهایی که قبلا این ماهی در ان نگهداری میشده را فراهم نمایید. با ماهیای صلح جو سازگارند ولی ماهیان کوچک ممکن است شکار شوند. همچنین از مخفیگاه و قلمرو خود بخوبی در برابر مزاحمین دفاع خواهند کرد.


کت چوبی (woodcat)

161876538337081
کت فیش چوبی یا گربه ماهی چوبی ۱۲

نام علمی: Trachelyichthys exilis

نام رایج: کت چوبی

زیستکاه: امریکای جنوبی – حوضه امازون

سایز: ۸ سانتی متر

دمای نگهداری: ۲۲ الی ۲۴

پی اج: ۶.۵ الی ۷


گربه ماهی چوبی معمولی (Common Woodcat)

161876618388591
کت فیش چوبی یا گربه ماهی چوبی ۱۳

نام علمی: Trachelyopterus galeatus

نام رایج: گربه ماهی چوبی معمولی

زیستگاه: شمال آمریکای جنوبی ، از جمله پرو و ​​آرژانتین

سایز: ۲۲ سانتی متر

دما: ۲۰ الی ۲۴ درجه سانتیگراد

پی اچ: ۶ الی ۷.۵

نگهداری: به مخفیگاه هایی چوبی علاقه مندند و سعی میکنند خود را با توجه به پوشش بدنی خود در بین چوب مخفی کنند. خلق و خوی خشنی دارند و از مخفیگاه خود محافظت میکنند ولی به عنوان یک ماهی مهاجم شناخته نمیشوند.


کت چوبی راه راه (Striped Woodcat)

161876739920821
کت فیش چوبی یا گربه ماهی چوبی ۱۴

نام علمی: Trachelyopterichthys taeniatus

نام رایج: کت چوبی راه راه

زیستگاه: آمریکای جنوبی – حوضه رودخانه آمازون

سایز: ۱۵ سانتی متر

دما: ۲۲ الی ۲۶ درجه سانتیگراد

پی اچ: ۶.۲ الی ۷

تغذیه: سختگیر نیست و انواع غذاهای خشک و تازه تجاری را می پذیرد. اما غذاهای تازه مانند میگو، کرم خونی و دیگر غذاهای منجمد نیز باید جزوی از رژیم غذایی این ماهی باشد.

نگهداری: به مخفی شدن علاقه مند است و باید مکان های برای مخفی شدن و همچنین مکان های با پوشش چوبی یا گیاهی برای پرسه زدن بین انها برای این ماهی فراهم گردد. این ماهی کاملا صلح جو است ولی ماهیای کوچک را قطعا خواهد خورد. با ماهیای صلح جوی بزرگ سازگار است.


کت فیش روغنی (Oil Catfish)

161876351392771
کت فیش چوبی یا گربه ماهی چوبی ۱۵

نام علمی: Duringlanis perugiae

نام رایج: کت فیش روغنی

زیستگاه: آمریکای جنوبی: کلمبیا ، اکوادور ، پرو

سایز: ۶ سانتی متر

دمای نگهداری: ۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

جنسیت: نرها دارای باله مقعدی تناسلی همانند زنده زاها هستند که ماده ها فاقد این عضو بوده و یک باله مقعدی ساده و نرمال دارند.

تغذیه: غذای خشک و منجمد و گلوله ای شناور.


تصاویر و نام علمی سایر گونه های کت فیش چوبی:

161876899559651
کت فیش چوبی یا گربه ماهی چوبی ۱۶

در مورد شناخت و نگهداری گربه ماهی های چوبی و معرفی برخی از گونه های این خانواده از منابع زیر استفاده شده است. همچنین شما میتوانید با استفاده از همین منابع یا سایر منابع موجود سایر گونه ها را در تالار گفتگوی سایت معرفی نمایید.

منابع:

https://www.planetcatfish.com/common/family.php?family_id=22

https://en.wikipedia.org/wiki/Driftwood_catfish

https://researcharchive.calacademy.org/research/ichthyology/catalog/SpeciesByFamily.asp#Auchenipteridae

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − هشت =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا