پروژه تولید تخم‌مرغ SPF افتتاح شد

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام – پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ معاون تجاری سازی و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم افتتاح طرح کلان ملی تولید تخم مرغ SPF وظیفه معاونت علمی و فناوری را رفع گلوگاه هایی دانست که در حوزه فناوری و بومی سازی تولید تخم مرغ SPF وجود دارد و گفت : تولید تخم مرغ SPF با تلاش مؤسسه رازی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی شروع شد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز آن را حمایت کرد به طوری که بخشی از منابع این پروژه توسط مؤسسه رازی و بخش دیگر توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تأمین شد.

محمود زین الدین با اشاره به وجود تحریم ها، عدم تولید تخم مرغ های SPF در کشور را از نقاط ضعف در بخش تولید واکسن اعلام کرد و افزود : حتی اگر کشور با مشکل تحریم روبه رو نبود، عدم تولید این تخم مرغ زیبنده کشور نیست. وی با عنوان اینکه در کشور تولید واکسن در بخش خصوصی آغاز شده و این امر قابل گسترش است، اما تولید تخم مرغ SPF ازجمله مسائل پایه ای است، خاطرنشان کرد : تولید این محصول به دلیل اینکه نخستین بار است که در کشور اتفاق می افتد، حاکمیتی است و نمی توان کارهای این چنینی را در ابتدا به بخش خصوصی واگذار کرد. 

معاون تجاری سازی و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ظرفیت تولید تخم‌مرغ SPF در کشور را هفته ای پنج هزار تخم مرغ تخمین زد که از امروز تولید آن با ۱۰۰ تخم مرغ آغاز می شود. زین‌الدین از صادرات این محصول در آینده خبر داد و با بیان اینکه صادرات ما را به استانداردهای بین المللی نزدیک می کند، ادامه داد : در حال حاضر بخش عمده ای از این تخم مرغ به مؤسسه هایی که در بیرون از مؤسسه رازی به آن نیاز دارند، داده شود. گفتنی است، تخم مرغ SPF ماده اولیه و زیرساخت تولید اکثر واکسن ها و وسیله ای برای تکثیر سلول در فعالیت های آزمایشگاهی و پژوهشی است که در تولید انواع واکسن ها و تحقیقات ویروس شناسی دارای کاربرد بسیاری است؛ چرا که این تخم مرغ‌ها یکی از بزرگ ترین محیط ها برای کشت برخی ویروس هایی هستند که می توان با تولید آنها بسیاری از واکسن ها به ویژه واکسن های طیور را تولید کرد.

کشورهایی که در تولید واکسن فعالیت دارند این تخم مرغ را محصولی استراتژیک برای تولید واکسن می دانند چرا که می توان از این محصول، در فناوری های بیولوژیکی و فرآورده های بیولوژیک استفاده کرد و به این دلیل است که کسب دانش فنی تولید این تخم مرغ‌ها دارای اهمیتی به مراتب بالاتر از میزان صرفه جویی ارزی و ارزآوری برای هر کشوری محسوب می شود. لازم به ذکر است، مراسم افتتاح طرح کلان ملی تولید تخم‌مرغ SPF امروز در مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی واقع در کرج و با حضور محمود زین الدین معاون تجاری سازی و نوآوری علمی و فناوری ریاست جمهوری، اسکندر زند معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و حمید کهرام رئیس مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی برگزار شد.

منبع خبر

ایانا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 8 =

سلام

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا