واکسیناسیون سگ، گربه، جوندگان و پرندگان

pet vaccination

واکسیناسیون سگ، گربه، جوندگان و پرندگان Rating: ۵.۰ out of ۵

نگهداری از حیوانات خانگی که امروزه در سراسر جهان گسترش یافته و در کشور ما هم هر روز بر علاقمندان آن اضافه می‌شود از مسایل مهم اجتماعی و بهداشتی جامعه محسوب می‌شود که در حقیقت بایدها و نبایدهای آن از اساسی‌ترین مباحث کارشناسان فن در این زمینه است.

بیشتر کلینیک‌های دامپزشکی تاریخی برای واکسن بعدی حیوان خانگی شما تعیین می‌کنند که بهتر است آن را فراموش نکنید.

علاقمندان به نگهداری از حیوانات خانگی باید علاوه بر تقویت ارتباط عاطفی بین خود و حیوان، به مراقبت‌های ویژه بهداشتی که از جمله مهمترین آنها واکسیناسیون و شناسنامه‌دار نمودن حیوان است دقت بیشتری نمایند تا از بروز احتمالی مشکلات بهداشتی و به مخاطره انداختن خود و جامعه جلوگیری کنند.
در این مبحث به طور خلاصه به واکسیناسون و نحوه صدور شناسنامه بهداشتی اشاره می‌شود.

dog vaccination

واکسیانسیون سگ

بهترین زمان تزریق واکسن‌های پلی والان یا چندگانه برای سگ‌ها از ۴۵ روزگی تا ۲ ماهگی است که در این مرحله باید این واکسن توسط دامپزشک تزریق گردد. واکسن‌های پلی والان برای سگ‌ها بیشتر شامل بیماری‌های دیستمپر، پاروا ویروس، لپتوسپیروز، پارا آنفلوانزا، آدنو ویروس و هپاتیت است. ۳ هفته پس از اولین تزریق واکسن پلی والان نوبت دوم باید تزریق شود و نوبت سوم هم ۳ هفته بعد. زمان بعدی این واکسن یک سال بعد خواهد بود.

واکسن هاری هم از واکسن‌های بسیار ضروری است. لازم به ذکر است که بهترین زمان تزریق واکسن هاری برای سگ‌ها در سن ۳ ماهگی می‌باشد. بر فرض اینکه مادر واکسینه بوده باشد توله‌ها تا ۳ ماهگی نسبت به بیماری هاری ایمنی دارند. در توله‌هایی که در سه ماهگی واکسن هاری زده باشند سالی یکبار باید مجدد واکسینه شوند. اما اگر توله شما بزرگتر از ۶ ماه است و نمی‌دانید که واکسن زده یا نه به جای تزریق سه‌گانه فقط در دو نوبت آن را انجام دهید و یادتان نرود که حتما طبق زمانبندی انجام شود.

حدودا ۶ روز قبل و ۶ روز بعد از تزریق واکسن سگتان را از خانه بیرون نبرید و بهتر است با سگ‌های دیگر در تماس نباشد تا دچار مشکل نشود.

cat vaccination

واکسیانسیون گربه

بهترین زمان برای واکسیناسون چندگانه گربه‌ها سن ۲ ماهگی می‌باشد که معمولاً شامل بیماری‌های کلسی ویروس، پن لکپنی و رینوتراکئید است.

در گربه‌ها هم بهترین زمان تزریق واکسن هاری در سن ۳ ماهگی است که دلیل آن هم همان ایمنی انتقالی از مادر است(در صورت واکسینه بودن مادر). توجه داشته باشید که گربه‌ها در تزریق واکسن هاری حساس هستند و در برخی موارد معدود دچار تومور می‌شوند، لذا هرچه پایینتر از مفصل زانوی راست تزریق شود برداشتن اینگونه تومورها آسانتر خواهد بود.  

rodent vaccination

واکسیانسیون جوندگان (خرگوش، سنجاب و همستر)

در حال حاضر در کشور ما هیچ‌گونه واکسنی برای این حیوانات در نظر گرفته نشده است اما با توجه به شرایط و محل نگهداری آنها می‌توان نسبت به تزریق واکسن هاری اقدام نمود. به طور کلی جوندگان نیازی به واکسن ندارند مگر اینکه در معرض بیماری از طریق حیوان خانگی دیگری باشند مثلا سگتان گازش بگیرد و …

در نظر داشته باشید که بحث داروهای ضد انگل جداست و باید در زمانبندی مشخص به حیوان داده شود.

bird vaccination

واکسیناسیون پرندگان

واکسیناسیون پرندگان برای جلوگیری از بیماری‌های عفونی ضروری است. در حال حاضر تنها واکسن موجود برای پرندگان واکسن نیوکاسل است. این اینگونه واکسن از مهمترین عوامل جلوگیری از بیماری پرندگان است. عدم تزریق این واکسن ممکن است به مرگ پرندگان منجر شود. فواصل تزریق نیوکاسل تقریبا هر ۶ ماه یکبار است.

صدور شناسنامه بهداشتی حیوانات خانگی

صدور شناسنامه پس از تزریق اولین واکسن و یا درمان انگلی توسط دکتر دامپزشک امکان پذیر است و ایشان با کامل کردن مشخصات حیوان در شناسنامه و چسباندن بر چسب مخصوص واکسن بر روی محل مندرج و ثبت علامت درمان انگلی در شناسنامه و همچنین تشکیل پرونده نزد خود اقدام به صدور، و مهر و امضا آن می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + چهارده =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا