هالوژن‌ها | ماکی دام

به گزارش «سرویس آموزشی» «ماکی دام – پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ هالوژن‌ها شامل مواد یدی، کلرین، فلورین و برومین می‌شود. کلرین و یدین بیشتر مصرف می‌شود.

الف- یدین Iodine قدیمی‌ترین ژرمی‌سید است. قابل حل در الکل است. موثر بر روی تمام اشکال باکتری  دژتاتیو، اسپورها، قارچ‌ها و ویروس‌ها است. بیشتر برای ضدعفونی پوست قبل از جراحی به کار می‌رود.

ب- کلرین‌ها و ترکیبات آن به مقیاس وسیع مصرف می‌شوند. به صورت گاز فشرده برای ضد عفونی آب به کار می‌رود. از هیپوکلریت‌ها، کلسیم هیپوکلریت ca (ocl)و سدیم هیپوکلریت NaOCl خیلی استفاده می‌شود. 

 ج- ید عنصری سیاه رنگ و مایل به آبی و تنها هالوژنی است که در حرارت معمولی (۲۰ درجه سانتی گراد) حالت جامد کریستالی دارد. دارای طعم تند و گس بوده و از جلبک‌های دریایی به دست می‌آید. از آنجایی که عنصر ید خیلی فعال بوده و علاوه بر اینکه یک باکتریسید می‌باشد بر اسپور‌ها و قارچ‌ها نیز موثر واقع می‌شود. در پزشکی کاربرد زیادی دارد و دارای اثر کشندگی سریع بر علیه باکتری‌ها، اسپور‌ها، کپک‌ها، مخمرها و ویروس‌ها است. محلول ۲% ید به عنوان تنتورید در پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ترکیبات دیگر ید لوگل (محلول قوی ید حاوی ۵% ید) و یدوفرم (محتوی ۲% ید) می‌باشد. تنتورید برای ضدعفونی زخم و پوست استفاده می‌شود. ید قدرت میکروب‌کشی کمتر از کلر داشته و افزایش ید در آب از نظر کمبود ید در آب و مواد غذایی مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد. ید همچنین برای گندزدایی سبزی و میوه و ظروف نیز توصیه می‌شود.

بخش‌های مختلف این مقاله با برچسب «مجموعه آموزشی ضدعفونی‌کننده‌ها، گندزداها» قابل دسترسی است. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + نوزده =

سلام

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا