نکات بسیار مهم در خرید همستر و نگهداری آن

hamster buy care.jpg&h=1024&w=1024

شاید تصمیم دارید اقدام به خرید همستر کنید یا شاید قبلا این کار را کرده‌اید و حالا نیاز به یادگیری نکات مهم نگهداری همستر دارید. برای اینکار ابتدا باید آشنایی مختصری درباره همستر و انواع نژاد‌های آن داشته باشیم، همسترها از راسته جوندگان و زیر راسته موش‌شکلان هستند. این موش‌های زیبا قدرت بینایی ضعیفی دارند، نزدیک بین هستند و کوررنگ. ولی به جای این قدرت بینایی ضعیف آنها دارای غدد در زیر پهلوهایشان هستند که وقتی به جای غریبه‌ای می‌روند پهلوهایشان را به اشیا مختلف می‌مالند تا با بوی خود راه برگشت به خانه را پیدا کنند.

همستر‌ها موجوداتی همه چیز خوارند که حتی مدفوع خود را نیز می‌خورند تا مواد مغذی گوارش نیافته را جذب کنند. ساده‌ترین راه تشخیص جنسیت در همسترها لمس ناحیه پرینه است (فاصله بین مقعد تا قسمت خارجی تناسی) اگر بیضه لمس شد همستر نر است.همسترها دارای ۲۵ گونه هستند که در ۶ یا هفت سرده طبقه بندی می‌شوند.

اگر شما در فکر این هستید که برای کودکتان یک همستر بگیرید بهتره که کودتان دبستانی یا بزرگتر باشد. متاسفانه همستر حیوان خانگی ایده آلی برای کودکان نیست زیرا به مراقبت‌های زیادی نیاز دارد و در دستان کوچک کودکتان به آسانی قرار نمی‌گیرد. اما اگر کودکتان به اندازه کافی بزرگ است که بتواند همستر را به خوبی کنترل کند و در تمیز کردن قفس آن کمک کند، همستر موجود جذاب و عالی و قابل آموزشی برای خانواده می‌شود.

وقتی برای خرید همستر به مغازه می‌روید به نکات زیر دقت کنید:

خرید همستر

با آن که خرید یک یا دو همستر به ترجیح شما بستگی دارد اما نکته‌ای که در این موضوع باید به آن توجه داشت نژاد همستر است. همستر‌های سوری هرگز نباید باهم در یک قفس باشند چرا که بلافاصله بعد از بلوغ شروع به جنگ‌های وحشیانه برای تعیین قلمرو می‌کنند. همسترهای کوتوله، روسی و چینی همستر‌های محبوبی هستند و با آنکه آنها هم قلمرو خواه هستند می‌توانند دوتا باهم در یک قفس باشند به این شرط که مادر و فرزند باشند یا بچه های یک زایمان مادر باشند.

خرید قفس همستر

قفسی که خریداری می‌کنید باید حداقل ۴۵ سانتی‌متر طول و  ۳۵ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد، اما اگر می‌توانید قفس بزرگ‌تری انتخاب کنید تا همسترتان فضای بیشتری برای اکتشاف و ورزش داشته باشد.

نکات مهم در خرید همستر و نگهداری آن بستر قفس

به عنوان یک قانون کلی، بهترین و سالم‌ترین پوشش بستر قفس بستری است که از تراشه‌های چوب درست نشده باشد. سعی کنید از بستری استفاده کنید که از از سلولز ساخته شده باشد یا از کاغذ های گیاهی و از بستر گربه و شاخه ذرت و روزنامه و هر ماده معطر (به دلیل آنکه این مواد موجب بعضی از مشکلات تنفسی می‌شود) برای بستر همسترتان پرهیز کنید

اسباب بازی همستر

یک چرخ ورزشی حتما از بی‌حوصلگی همسترتان جلوگیری می‌کند. بازی با توپ نیز بسیار جذاب است.

غذای همستر

می‌توان بسته‌های غذایی که در بازار است و ترکیبی از میوه‌ها و سبزیجات و دانه‌ها و بذر‌ها است را خرید اما بهتر آن است که تکه‌های کوچک میوه و سبزیجات تازه در اختیار همستر قرار داد. آب تازه نیز همیشه باید در دسترس باشد.

هرنوع سبزی و میوه مناسب همستر نیست. برای تغذیه همسترتان از بروکلی، جعفری، گلابی، سیب، هویج و گلابی و شلغم استفاده کنید و از دادن پیاز پیازچه سیر تره فرنگی کاهو پرتقال و سیب زمینی اجتناب کنید. از آنجا که همسترها می‌توانند مستعد به دیابت باشند باید با میوه های کم قند تغذیه شوند.

روش‌های نگهداری همستر

اگر شما پرورش‌دهنده همستر هستید یا از یک همستر باردار نگهداری می‌کنید باید بدانید که چگونه از بچه همستر‌ها نگهداری کنید که این امر در ابتدا به طور کلی آسان است: مهم نیست که چقدر سخت است شما باید آنها را حداقل برای یک هفته به حال خود بگذارید.

۴ نکته مهم در نگهداری بچه همستر:

  1. قفس را با کاغذ بپوشانید تا به مادر این فرصت را بدهید که به بوی فرزندانش عادت کند و با این کار ریسک صدمه زدن مادر به بچه‌هایش را کاهش دهید.
  2. در هفته اول قفس را تمیز نکنید تا آرامش بچه‌ها بهم نخورد.
  3. در زمانی که مادر از بچه‌ها پرستاری میکند به مادر پروتئین بیشتری باید برسد که این کار را می‌شود با دادن مقداری تخم مرغ یا مرغ آبپز به مادر انجام داد.
  4. در نهایت بچه‌ها باید از هم جدا شوند که این کار را میشود با خرید قفس های جدید و یا واگذاری به دوستداران همستر. همسترهای کوتوله باید در ۴ یا پنج هفتگی و همستر‌های سوری در ۶ هفتگی از هم جدا شوند. جدا نکردن همسترها می‌تواند باعث همه‌گیری بیماری،جنگ بر سر قلمرو و بارداری دوباره شود.

نویسنده: ایمان فتح الله زاده کتم جانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 1 =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا