نکات انتخاب جفت برای تکثیر قناری

در خصوص انتخاب جفت مناسب برای تکثیر و پرورش قناری‌ها به نکات زیر که حاصل سال‌ ها تجربه است، دقت نمایید:

قناری که دارای سر بزرگی است نباید با قناری همشکل خودش جفت کرد و همین‌ طور قناری ریز جسه را نباید با قناری هم‌ اندازه خودش جفت نمود زیرا گرفتن جوجه‌ های تنه‌ دار و درشت و خوش سروقیافه دور از انتظار است. بطورکلی اگر یک قناری دارای ضعفی است نباید از جفتی که همان ضعف را دارد استفاده کرد، زیرا این نقص به جوجه‌ها هم منتقل می‌شود.

نژادها را با هم آمیخته نکنید. جفتی را انتخاب نمایید که هم نژاد باشند و یا به هم نزدیک باشند و نژادهای خالص را ازبین نبرید.

از جفت‌هایی که دارای رنگ‌های روشن هستند، استفاده نمایید و دو رنگی که از هرلحاظ شبیه هم هستند، را با هم جفت نزنید.

فصل انتخاب جفت برای تکثیر قناری

جوجه‌های متولد فصل بهار دارای کیفیت بهتری ازلحاظ رنگ و آواز و جثه خواهند بود، اما از قناری در فصل غیر بهار هم می‌توان جوجه گرفت که بستگی به شرایط محیطی دارد. جوجه‌کشی در مناطق سردسیری از اواخر اسفند ماه آغاز و تا تیرماه ادامه پیدا می‌کند ولی در مناطق گرمسیری و معتدل معمولا از آذر ماه الی اردیبهشت ماه زمان تکثیر است.

زمانی‌که قناری ماده کاملا آماده و مست شد، قبل از گذاشتن تخم پوک، آنرا جفت بزنید. زمان زیادی ماده آماده را نگه ندارید، حتی اگر قناری نر به میزان آمادگی کامل نرسیده و از مستی کمتری برخوردار بود جفت بیندازید، زیرا با آمادگی کامل قناری ماده، قناری نر نیز به آمادگی کامل خواهد رسید.

البته احتمال وجود نداشتن نطفه یا ضعیف بودن نطفه در مرحله اول تخم‌گذاری با این شرایط پیش‌ بینی می‌شود، ولی در نوبت‌های بعدی تخم‌گذاری با تقویت کردن جفت‌ها این موضوع حل خواهد شد.

در هنگام جفت‌اندازی، دقت کنید که قناری نر را در هنگام غروب آفتاب (یک ساعت قبل از خاموشی) به داخل قفس قناری ماده جهت جفت شدن انتقال دهید.

علت خوردن تخم ها توسط قناری (نر وماده)

گاهی به‌دلیل مواجه شدن والدین با کمبود املاح و ویتامین، تخم‌های خود را می‌خورند. بهتر است برای جلوگیری از تکرار این موضوع، روزانه به مقدار کمی (یک شصتی) تخم‌مرغ آب‌پز بمدت یک هفته به این جفت‌ها داده شود تا دیگر سراغ تخم‌ها نروند.

دلیل مرگ ناگهانی قناری ماده در زمان تخمگذاری

اگر از سلامت قناری ماده خود اطمینان دارید، علت اصلی مرگ ناگهانی آن ضعیف شدن ماده قناری است. به علت تخم‌ گذاری و خوابیدن روی تخم‌ ها و تغذیه جوجه‌ ها و همچنین نداشتن فرصتی برای تقویت، قناری ماده با تخم‌گذاری مجدد، رفته‌رفته ضعیف شده و درنهایت در صورت بی‌توجهی جان خود را ازدست می‌دهد. پس در هنگام جفت‌ اندازی و جوجه‌ کشی دقت لازم را در تقویت جفت‌ ها و بخصوص ماده ها داشته باشید.

چرا جوجه داخل تخم می میرد؟

دلایل مختلفی باعث مرگ جوجه تا قبل از تولد وجود دارد که می‌توان نکاتی را نام برد:

مسایل ژنتیکی (جفت کردن نر و ماده هم‌خانواده)

تغذیه نامناسب (دانه‌هایی که ناقل بیماری بوده و ازطریق نطفه به جوجه منتقل شده)

یخ بستن (ماده بطور منظم روی تخم نخوابیده ویا مرتب تخم را نمی‌چرخاند و جوجه یخ می‌زند.)

علت خفگی جوجه قناری در هنگام خارج شدن از تخم

معمولا جوجه‌ها از روز سیزدهم سر از تخم درمی‌آورند. ولی گاهی اتفاق می‌افتد که بدلیل سفت و ضخیم بودن پوسته تخم و عدم رطوبت کافی تا بعد از روز چهاردهم خبری از درآمدن جوجه نیست.

چنانچه از وجود آن در داخل تخم مطمئن هستید، ابتدا یک سوراخ به اندازه سر سوزن در قسمت پهن تخم ایجاد نموده و سپس زیر پای قناری ماده بگذارید. دو ساعت بعد درصورت نوک خوردن تخم، شیاری تا امتداد نوک جوجه ایجاد کرده تا اینکه کمکی در خارج شدن آن از تخم شود و اگر بیشتر بماند، جوجه خفه خواهد شد.

دلیل کشتن جوجه توسط قناری ماده

در مواردی مشاهده شده که جوجه در زمان بیرون آمدن از تخم، توسط ماده کشته می‌ شود. این اتفاق بیشتر در ماده‌ هایی پیش می‌ آید که دست اول و یا نخستین لون آنهاست که دارای تجربه کافی در نگهداری جوجه‌ هایشان نیستند.

زیرا قناری ماده در هنگام در آمدن جوجه‌ ها به آنها کمک می‌کند و پوست تخم را از اطراف جوجه‌ها درمی‌آورد تا آنها راحت‌ تر خارج شوند، ولی ممکن است در این حین، بجای اینکه پوست تخم را نوک بزند، به بدن جوجه‌ها نوک زده و یا در هنگام پریدن با وارد کردن ضربه ناخن پا به بدن آنها باعث ازبین رفتن جوجه‌ها می‌شوند.


برای تولید مثل قناری نیاز به مشاوره با دکتر دامپزشک دارید؟

شروع مشاوره با دکتر دمپزشک

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × دو =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا