معرفی کامل سگ نژاد مالتیز + ویدیو

معرفی کامل سگ نژاد مالتیز + ویدیو

مالتیز سگ کوچکی، با موهای بلند و رنگ روشن است. منشاء مالتیزها سگ‌هایی در ناحیه مدیترانه مرکزی می‌باشند. علت نامیده شدن آنها به نام مالتیز نیز همین موضوع می‌باشد (وابسته به جزیره مالت).
پیشینه این نژاد به زمان رومی ها برمی‌گردد که به آن سگ بانوان می‌گفتند. نام‌های دیگری مثل سگ باستانی مالت، بیشون نیز به آن اطلاق می‌شده است. از قرن نوزدهم نام مالتیز بر آن نهاده شده است. برخی عقیده دارند این نژاد از نژاد اشپیتز به وجود آمده و برخی نیز آن را به نژاد تریر تبتی وابسته می‌دانند. بیشتر دانشمندان این نژاد را از نسل پودل و بیچون فرایز می‌دانند.

سگ‌های این نژاد دارای سری گرد، بینی مشکی به پهنای تقریبی دو انگشت، چشم‌های نقطه‌ای براق، گوش‌های افتاده با موهای بلند و نرم به رنگ کاملا سفید و یا برخی مواقع کرم روشن هستند. یک مالتیز بالغ وزنی بین ۴/۱ تا ۲/۳ کیلوگرم دارد. قد آن ها حداکثر ۲۵ سانتیمتر و طول بدن بیشتر از ارتفاعش بوده و طول عمر آنها ۱۲ تا ۱۴ سال می‌باشد ولی تا ۱۸ سال نیز گزارش شده است. از خصوصیات جالبشان این که میزان موریزی فصلی آن‌ها بسیار کم است.

شانه کردن موهای سگ نژاد مالتیز

مالتیز ها سگ‌هایی بسیار وفادار به صاحبشان هستند. خلق و خوی آرام و کم سروصدایی دارند. به بچه‌ها علاقه زیادی دارند ولی به دلیل ظرافتشان بسیار آسیب پذیرند بنابراین بهتر است که هیچ وقت با کودکان تنها گذاشته نشوند.

سگ‌های نژاد مالتیز به مانند نیاکانشان پودل‌ها و بیچون فرایزها، لایه زیرین مو ندارند به همین دلیل برای کسانی که به سگ حالات آلرژیک نشان می‌دهند، کمتر آسیب‌رسانی دارند.

مو های مالتیز نیاز به رسیدگی منظم دارد. برس زدن روزانه و حمام دادن با فواصل مناسب از مهمترین موارد در نگهداری‌شان است. برخی از صاحبان برای اینکه خیال خود را راحت کنند همیشه موهای سگ‌شان را کوتاه نگه می‌دارند. از مهمترین مسائل در نگهداری از مالتیزها تمیز کردن منظم اطراف چشم و پاک کردن ترشحات چشمی است در غیر این صورت حیوان در این قسمت دچار مشکلات پوستی خواهد شد. مالتیز در مقابل نور شدید خورشید دچار مشکل می‌شود.

توجه به سلامت دندان‌ها و تأمین غذای مناسب نیز باید مد نظر قرار گیرد. غذای زیاد می‌تواند باعث چاقی حیوان شده و با توجه به نوع فرم بدنی، احتمال ابتلاء به مشکلات ستون مهره‌ها افزایش می‌یابد.

دمای مورد علاقه آنها ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد و رطوبتی بین ۳۵ تا ۵۵ درصد می‌باشد. در زمستان اگر برای هواخوری بیرون می‌رود، حتماً بایستی لباس مناسب بر تن داشته باشد و در صورت خیس شدن باید سریع آن را خشک نمود. مالتیز ها بازی کردن به خصوص در سبزه ها را دوست دارند.

با توجه به زیبایی و آرامی زیاد مالتیز، بسیاری از پرورش دهندگان آن را با سایر نژادها مخلوط می‌کنند تا توله هایی زیبا و بدون سرو صدا به دنیا آید که این موضوع باعث شده که مخلوط مالتیز با شیتزو به وفور در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد.

تغذیه سگ نژاد مالتیز

تغذیه مالتیز

با توجه به کوچک بودن مالتیز تغذیه این نژاد از اهمیت بالایی برخوردار است، لذا میزان کالری دریافتی آن باید کنترل شود. در نژادهای کوچک میزان کافی و به اندازه عذا برای رشد توله بسیار اهمیت دارد.

تا نه ماهگی میزان کالری دریافتی مالتیز نسبت به سنین بالاتر بیشتر است، به جهتی که حیوان نیاز به رشد کافی دارد. همچنین در دوران بارداری نیز نیاز به کالری بیشتری دارد.

نگهداری مالتیز

مالتیزها معمولا نسبت به سایر سگ‌ها کمتر دچار بیماری می‌شوند اما در هر حال آنها نیز از بیماری مستثنی نیستند. توجه داشته باشید که باتوجه به موهای خاص این نژاد نیاز به مراقبت روزانه دارد و همینطور باید به صورت هفتگی حمامشان کرد. محیط زندگی مالتیز باید به صورت روزانه تمیز شود. همچنین این سگ نیاز به ورزش روزانه و تحرک کافی دارد تا سلامتی‌اش در خطر نیافتد.

برخی از منابع: بررسی نژاد مالتیز . اطلاعاتی در مورد سگ مالتیز

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − شش =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا