مشکل تخم گذاری و تولید مثل مکرر عروس هلندی

بسیاری از طوطی سانان و مخصوصا عروس هلندی‌ها که در محیط منزل نگهداری می‌شوند و تجربه زندگی متفاوتی نسبت به چرخه طبیعی خود دارند ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شوند. یکی از مشکلاتی که کم و بیش اکثر نگهدارنده های عروس هلندی با آن روبرو هستند تولید مثل مکرر یا تخم‌گذاری مزمن می‌باشد. در این مطلب راه کارهایی برای توقف این مشکل ارائه گردیده است.

coco
مشکل تخم گذاری و تولید مثل مکرر عروس هلندی ۲

طوطی عروس هلندی در طبیعیت عموما با توجه به فصول سال و جیره غذایی که دریافت می کند می‌تواند روند طبیعی تولیدمثل را پشت سر بگذارد. اما عروس هلندی‌ها در اسارت این سیکل طبیعی را بخوبی لمس نمیکنند و می توانند دچار مشکلات فراوانی از جمله تخم گذاری و تولید مثل مکرر یا اصطلاحا سندرم تخم گذاری مزمن شوند.

از اینکه عروس هلندی‌های شما به تولید مثل ترغیب شده‌اند خوشحالید. اما با پایان یافته اولین پروسه تولید مثل، عروس هلندی‌های شما مجددا به استقبال تولیدمثل میروند و این چرخه مدام تکرار می شود! این مشکل فقط مختص جفت ها نیست بلکه شما حتی اگر یک عروس هلندی ماده نیز داشته باشید ممکن است با این مشکل روبرو شوید و عروس هلندی شما تخم های پوچ گذاشته و از انها مراقبت نماید و این چرخه به شکل مداوم تکرار شود.

در حقیقت، عروس هلندی ها دارای استعداد ژنتیکی هستند که باعث می شود آنها بیش از سایر گونه های پرندگان تخمگذاری کنند. اگرچه ممکن است تعجب کنید عروس هلندی ماده شما به تخمگذاری مکرر ادامه دهد!، ظاهراً بدون هیچ دلیل موجهی برای اینکار! اما در واقع دلایل مختلفی وجود دارند که او را وادار به این کار می کند و خوشبختانه اقداماتی نیز وجود دارند که می توانید برای جلوگیری از تخمگذاری مکرر انجام دهید. پس اگر با این مشکل روبرو هستید با ما همراه باشید

۱- رژیم غذایی عروس هلندی خود را تغییر دهید

در طبیعت، عروس هلندی‌ها هنگامی‌که به منابع چربی و پروتئین کافی در محیط زندگی خود دسترسی پیدا می‌کنند، آماده جفت گیری و تولید مثل خواهند بود. اگر رژیم غذایی عروس هلندی شما غنی از چربی ها و پروتئین باشد، بدن او در حالت آماده باش دائمی برای جفت گیری و تخمگذاری قرار خواهد گرفت. بنابراین یکی از عمده مشکلاتی که برای تخم گذاری مکرر و اماده بودن عروس هلندی های خانگی برای تولید مثل وجود دارد تغذیه نامناسب با چربی و پروتئین بالاست.

در صورتی که عروس هلندی شما با مشکل تخم گذاری و تولید مثل مکرر مواجه است با تغییر رژیم غذایی می توانید این مشکل را برطرف نمایید. اما لازم است بدانید شما به یکباره نباید کل چربی و پروتئین ها را از رژیم غذایی عروس هلندی حذف کنید، اما می‌توانید بیشتر به او دانه ها و غذاهای کم چربی، میوه ها و سبزیجات بدهید. دانه های چربی مانند کتان یا تخمه افتابگردان را کاهش دهید، از ارزن درشت یا پلت هایی با چربی کم استفاده نمایید. اگه از پروتئین اضافی مانند تخم مرغ یا سایر غذاهای نرم حیوانی برای عروس های خود استفاده می کنید انها را از رژیم غذایی پرنده حذف کنید. در موارد پیشرفته تر تخم گذاری مزمن نیاز دارید با یک دکتر دامپزشک خود در زمینه رژیم غذایی عروس خود مشورت نمایید.

۲- حذف قوطی تکثیر برای جلوگیری از تولید مثل می تواند کارآمد باشد

عروس هلندی ها هر چقدر مکان های بیشتری برای لانه سازی و تولید مثل داشته باشند، احتمال تخمگذاری نیز بیشتر خواهد بود. عروس ها به جاهای تاریک و ساکت علاقه‌مندند و در طبیعت نیز از چنین مکان هایی برای تخم گذاری استفاده می‌کنند. عموما عروس‌ها مانند برخی از پرندگان در مکان‌های سرباز تخم گذاری نمی‌کنند و تمایل دارند در مکانی پنهان شده و تخم گذاری نمایند

مکان‌های لانه سازی برای عروس هلندی در اسارت جعبه های خالی مقوایی یا چوبی است، حتی اگر پرنده شما ازاد باشد، کشوهای میز، کابینت‌های خالی، یک لوله پی وی سی بزرگ، پشت یا زیر میزها و …. مکان های مورد علاقه عروس‌ها برای مخفی شدن و تخم گذاری خواهد بود.

برای جلوگیری از تخم گذاری عروس هلندی اگر پرنده خود را در قفس نگهداری می‌کنید و برای وی لانه‌ای در نظر گرفته‌اید ان را از قفس پرنده حذف کنید. مکان های بلقوه برای تخم گذاری را برای عروس های ازاد مسدود کنید یا حتی برای مدتی از انها در قفس نگهداری کنید. حذف شدن محل مناسب برای تخم گذاری می‌تواند در جلوگیری از تخم گذاری و تولید مثل مکرر پرنده نقش بسزایی داشته باشد.

۳- کاهش زمان روشنایی و شرایط اب و هوایی!

عروس هلندی ها چه در طبیعت و چه در اسارت زمانی به تولید مثل و جفتگیری ترغیب می‌شوند که علاوه بر رژیم غذایی و مکان تخم‌گذاری، بیش از ۱۲ ساعت روشنایی روز را حس کنند. این روشنایی عموما می‌تواند از نور طبیعی خورشید یا حتی منابع نور مصنوعی توسط عروس هلندی‌ها دریافت گردد و این زمان طولانی روشنایی به همراه شرایط اب و هوایی گرم برای انها تداعی کننده فصل بهار و تابستان خواهد بود. یعنی بهترین فصل برای تخم گذاری انها.

برای کاهش زمان روشنایی یا حتی زمان دریافت نور طبیعی، قفس پرنده را در مکانی قرار دهید که اولا نور مستقیم خورشید را دریافت نکند و ثانیا زمان روشنایی بیش از حد نباشد. از طرفی می توانید محیط پرنده را کمی خنک تر کنید. حتی در شرایط ایده ال با جایگیری مناسب قفس در مکانی مانند پاسیو می‌توانید چرخه طبیعی فصول را برای پرنده شبیه سازی کنید. در صورتی که عروس هلندی شما در منزل ازاد است نورهای مصنوعی هم می توانند مشکل ساز شوند. بهتر است مکانی را برای خاموشی و خواب بموقع پرنده خود فراهم کنید. روزهای فصول پاییز و زمستان بسیار کوتاه اند ولی در اسارت عروس هلندی ها عموما در تمام فصول بلندترین روزها را سپری میکنند که این شرایط می‌تواند مشکلات زیادی را برای انها به‌وجود آورد.

۴- تولک اجباری!

عروس هنلدی ها با پایان یافتن تخم گذاری و بزرگ کردن نوزادان و برای استقبال فصل پاییز و زمستان پرهای قدیمی خود را با پرهای تازه جایگزین میکنند. این پرریزی سیگنال هایی را به بدن پرنده ارسال میکند که وقت تخم گذاری کافیست

شما می توانید با تغییراتی در محیط پرنده مانند تعویض قفس یا چیدمان قفس، حذف قوطی تکثیر یا ارائه اسباب بازی داخل قفس باعث این تحریک شوید و چرخه تخم گذاری را مختل نمایید.

۵- حذف عوامل و رفتارهای تحریک کننده تولید مثل برای عروس های انفرادی

در صورتی که عروس هلندی شما تنهاست بنابراین به شما یا عاملی در منزل مانند سایر پرندگان، اینه، اشیاء و …. وابسته خواهد بود اگرچه در بیشتر مواقع وابستگی شدید بین عروس های انفرادی با نگهدارنده است. به هر حال در پرنده های ماده برخی از رفتار شما می‌تواند وی را به تخم گذاری ترغیب نماید. مانند نوازش یا گرفتن پرنده در دست. حتی برخی از اشیا مانند اینه، عروسک یا هر چیزی که عروس هلندی به ان وابسته است می تواند باعث تحریک وی گردد.

در صورتی که عروس هلندی انفرادی شما با مشکل تخم گذاری مکرر روبرو است بهتر است رفتارهایی مانند نوازش کردن پرنده، دست زدن به دم و بال پرنده و گرفتن پرنده در دست را انجام ندهید. اگر از پرندگان دیگری در منزل نگهداری میکنید یا اینه یا اشیائی در اختیار عروس هلندی است که با ان رفتار جنسی را بروز میدهد این عوامل را حذف نمایید.

۶- تزریق هورمون.

در موارد خاص تخمگذاری بیش از حد، حتی با انجام بسیاری از راه کارهای بازدارنده تزریق هورمون یا داروهای بازدارنده می‌تواند مفید باشد. برای این منظور از دامپزشک خود در مورد تزریق هورمون یا دارو سوال کنید. دامپزشک شما ممکن است تزریق هورمون را علاوه بر تغییرات محیطی و رژیم غذایی فوق توصیه کند. تزریق هورمون نسبتاً ایمن است و می تواند تخمگذاری را در برخی موارد کاهش دهد.

منابع:

https://www.wikihow.com/Get-Your-Cockatiel-to-Stop-Laying-Eggs

https://www.forthebirdsdvm.com/pages/discouraging-breeding-behavior-in-pet-birds

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − هفت =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا