ماهی ماندارین

ماهی ماندارین

ماهی ماندارین یکی از زیباترین و رنگارنگترین ماهی ابهای شور است که می تواند چشم هر بیننده ای را به خود خیره کند. این ماهی زیبا جثه کوچکی دارد و در اکواریوم هایی با حجم حداقل ۱۰۰ لیتر قابل نگهداری است. در ادامه با شناخت و نگهداری این ماهی زیبا با ما همراه باشید

ماهی ماندارین
ماهی ماندارین ۷

نام رایج: ماندارین، اژدها ماهی کوچک، نسبت به نوع: ماندارین سبز، ماندارین نقطه ای، ماندارین راه راه و …

نام علمی: synchiropus splendidus

خانواده: اژدها ماهیان Callionymidae

دمای مناسب: ۲۳ الی ۲۷ درجه سانتیگراد

پی اچ: ۸.۱ الی ۸.۴

شوری اب: ۱.۰۲۳ الی ۱.۰۲۵

سازگاری با مرجان: بله

خلق و خو: صلح جو

سطح نگهداری: سخت

حداکثر سایز: ۱۰ سانتیمتر

Synchiropus splendidus 00
ماهی ماندارین ۸

معرفی و شناخت ماهی ماندارین:

ماندارین یکی از ماهیان پرطرفدار اکواریوم های اب شور است که در تجارت ماهی و اکواریوم بسیار مورد توجه و پرفروش می باشد. خوشبختانه در کشور ما نیز این ماهی در فروشگاه های اکواریومی یافت می شود و با توجه به سایز کوچک و خلق و خویی که دارد قابل نگهداری در اکثر اکواریوم های متوسط تا بزرگ اب شور است.

ماندارین ها بومی اقیانوس آرام و در محدوده جنوب جزایر ریوکیو تا استرالیا هستند و بیشتر در عمق ۱ تا ۱۸ متری دیده می شوند. این ماهی برای اولین بار در سال ۱۹۲۷ توسط آلبرت ویلیام هره توصیف شده است.

ماهی ماندارین به خانواده Callionymidae (اژدها ماهیان) متعلق است که این خانواده ۱۰ جنس و بیش از ۱۸۲ گونه را شامل می شود.

ماهی های ماندارین یا در گروه های بسیار کوچک دیده می شوند یا به صورت جفت و بیشتر در نقاط ماسه ای و صخره های مرجانی برای جستجو بین ماسه ها و صخره ها برای شکار سخت پوستان و دریافت امفیپادها زیست می کنند.

جنس نر ماندارین از سایز بزرگتری نسبت به ماده ها برخوردار است. همچنین جنس نر عموما رنگ روشن تری نسبت به ماده ها دارد.

mandarinfish
ماهی ماندارین ۹

نگهداری از ماهی ماندارین در اکواریوم:

هر چقدر این ماهی به واسطه رنگ امیزی زیبا و سایز کوچکش محبوب است اما نگهداری ان می‌تواند به مراتب سخت و پیچیده باشد. الزام استفاده از سنگ های زنده باکیفیت و وجود رفیوجیوم برای فراهم کردن موجودات و سخت پوستان ریز و امفی پادها برای تغذیه این ماهی کمی چالش برانگیز است. اغلب ماندارین ها از محیط طبیعی صید و به اکواریوم ها منتقل می شوند و هرگز چیزی را به غیر از امفی پادها و سخت پوستان ریز نمی پذیرند. بنابراین استفاده از سنگ و ماسه زنده و استفاده از رفیوجیوم برای فراهم اوردن نیازهای تغذیه ای و زیستی این ماهی توصیه می شود.

ماندارین ها کاملا صلح جو هستند و با اکثر گونه های صلح جوی اب شور سازگاری دارند. رفتار خشونت امیز ماندارین ها اغلب با گروه خودی است و نسبت به یکدیگر می توانند رفتار پرخاشگرانه ای را بروز دهند. بهترین حالت نگهداری از ماندارین ها به صورت انفرادی، یک جفت، و یا یک نر به ازای چند ماده است. دقت کنید که هرگز دو نر را در کنار یکدیگر قرار ندهید.

توجه: هنگامی که این ماهی با تور گرفته می شود یک ماده سمی را جهت محافظت از خود ترشح می کند. به منظور پیشگیری از این اتفاق بهتر است ماندارین ها با کیسه یا ظروف مخصوص صید کنید.

تغذیه ماندارین ها در اسارت:

در اسارت می توان ماندارین ها را با ارتمیا، مایسیس ها، توبیفیکس،ک رم های سیاه زنده، غذاهای تجاری مخصوص این ماهی و … تغذیه نمایید. استفاده از رفیوجیوم می تواند بسیار کمک کننده باشد و نیازهای تغذیه ای این ماهی را تا حدودی برطرف نماید.

تشخیص جنسیت ماهی ماندارین:

تشخیص جنسیت در این ماهی به اینصورت می باشد که ماهی نر دارای باله بلند پشتی تیز و بلندی است که در ماهی ماده دیده نمی شود.

Mandarin
ماهی ماندارین ۱۰

منابع:

  • https://www.liveaquaria.com/product/551/?pcatid=551
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Synchiropus_splendidus

کپی برداری از این مطلب با درج نام و لینک onlypet.ir به عنوان منبع مجاز می باشد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 19 =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا