لوامیزول (دامیازول) | ماکی دام

1032

به گزارش «سرویس اطلاعات دارویی» «ماکی دام – پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ لوامیزول با تاثیر بر سیستم عصبی کرم، باعث فلجی سریع کرم‌ها و در نتیجه تسهیل در جدا شدن آن‌ها از مخاط دستگاه تنفسی و گوارشی و خروج سریع انگل‌ها از بدن می‌شود.

موارد مصرف دامیازول

لوامیزول‌ به‌ دلیل‌ امکان‌ استفاده‌ در تعداد زیادی‌ از حیوانات‌ اهلی‌ ازقبیل‌ گوسفند، بز، گاو، اسب‌، خوک‌، طیور، سگ‌ و گربه‌ وهمچنین‌ حیوانات‌ وحشی‌ به‌عنوان‌ داروی‌ کاملاً مؤثر برروی‌ مراحل‌ نوزادی‌ و بلوغ‌ اکثر نماتودهای‌ لوله‌ گوارش‌ و تنفس‌ حیوانات‌ از قبیل‌ همونکوس‌، استرتاژیا، تریکوسترونژیلوس‌ وکوپریا شناخته‌ شده‌ است‌. لوامیزول‌ همچنین‌ بر روی‌ دیکتیوکولوس‌ ریه‌ تأثیر قابل‌ توجهی‌دارد.

هشدار:

توصیه‌ می‌شود در میش‌های‌ آبستن‌ لوامیزول‌ را یک‌ بار۶ هفته‌ پیش‌ از زایش‌ و ‌ بار دیگر به هنگام‌ از شیر گرفتن‌ بره‌ها خورانید.

مقدار و روش‌ مصرف‌ دامیازول

تمامی دام‌های‌ اهلی‌ و وحشی‌: محتوی هر ساشه ۵ گرمی را در ۲۰۰ میلی‌لیتر آب  تمیز حل نموده (هر میلی‌لیتر حاوی ۷٫۵ میلی گرم لوامیزول هیدروکلراید) و یک میلی‌لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن زنده دام با دستگاه مایع خوران به حیوان بخورانید (هر ساشه‌ برای درمان‌ ۵ رأس‌ دام‌ به‌ وزن‌ ۴۰ کیلوگرم‌ یا مجموعاً ۲۰۰ کیلوگرم‌ وزن‌ زنده‌ دام می باشد‌)

طیور: ‌ ۲۵ میلی‌گرم‌ لوامیزول‌ به ازای هر کیلوگرم وزن زنده طیور در نظر گرفته شود. محتویات یک ساشه ۵ گرمی برای ۶۰ جوجه ۰٫۵ کیلوگرمی و یا ۳۰ جوجه ا کیلوگرمی کافی است. باید طیور را یک شب تشنه نگاه داشت و صبح روز بعد آب حاوی دارو را در اختیار آنها قرار داد.

نکات‌ قابل‌ توجه:

دقت‌ شود که‌ حتماً میزان‌ کافی‌ دارو به حیوانات‌ خورانیده‌ شود.

خورانیدن‌ لوامیزول‌ حداقل‌ در ابتدای‌ بهار و پاییز به‌ تمام‌ گله‌ ضروری‌ است‌.

لوامیزول‌ به‌ عنوان‌ یکی‌ ازمطمئن‌ترین‌ داروهای ضد کرم در گاو، گوسفند و بز شناخته‌ شده‌ است‌.

در مورد گاوهایی‌ که‌ در اصطبل‌ و به صورت دستی‌ تغذیه می‌شوند،‌ یک‌ دوز لوامیزول در آغاز نگهداری‌ دراصطبل‌ به‌ هر گاو و گوساله‌ خورانیده‌شود.

عوارض جانبی لوامیزول

در گوساله‌ با تجویزدوبرابر دوز توصیه‌ شده‌، به‌ ندرت‌ علایمی‌ از قبیل‌ تحرک‌ زیاد و سیلان‌ بزاق‌ دیده‌ شده‌ است‌.

زمان پرهیز از مصرف:

گوشت: ۷۲ ساعت

شیر: ۴۸ ساعت

شرایط‌ نگهداری:

دور از نور و در دمای اتاق (کمتر از ۳۰ درجه) و دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا