قره‌قوش (splints) در اسب‌ها | ماکی دام

3549

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام – پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ اغلب افرادی که در زمینه پرورش اسب فعالیت دارند، با عارضه قره‌قوش (splints) در استخوان قلم اسب آشنایی کامل دارند. قره‌قوش عبارتست از ایجاد شدن زائده‌ای غده مانند و متورم به اندازه ۲ – ۶ سانتیمتر در استخوان قلم اسب‌های جوان حد فاصل زانو تا مچ و بیشتر در قسمت میانی و سمت داخل که بسیار دردناک می‌باشد. طبق گزارشات این عارضه در اندام حرکتی قدامی بیشتر از اندام حرکتی خلفی اتفاق می‌افتد و در برخی موارد ممکن است این زوائد همانند دانه‌های تسبیح و پشت سر هم قرار گیرند.

علل بروز قره‌قوش در اسب‌ها

مهمترین علل ایجاد این عارضه که در اسب‌های جوان که تازه شروع به کار کرده‌اند اتفاق می‌افتد عبارتست از، کار و تمرین زیاد و ناگهانی، حرکت سریع در زمین‌های ناهموار، ارث، نعل‌بندی نادرست، ضربه‌های ناگهانی ناشی از لیز خوردن، وضعیت نامناسب اندام حرکتی و شکستگی طولی و عرضی استخوان قلم جانبی که می‌تواند باعث تحریک قسمت زایای استخوان گردد و تولید غده و یا زائده در استخوان کند.

نشانه‌های بیماری قره‌قوش

بیشتر در اسبهای جوان ۴-۲ سال اتفاق می‌افتد. التهاب و تورم شدید وسفت در ناحیه، گرم شدن ناحیه، عکس‌العمل شدید در برابر لمس یا فشار، لنگش شدید هنگام کار (در هنگام قدم زدن لنگش زیاد مشخص نیست) از جمله نشانه‌های این بیماری می‌باشند.

نشانه قره قوش

مراحل تشخیص قره‌قوش

لنگش، درد شدید، تورم و گرم شدن ناحیه، استفاده از رادیوگرافی.

درمان بیماری قره‌قوش

استفاده از کمپرس و بانداژ مرطوب آب سرد، وجود بستر نرم، استراحت تقریباً ۳۰ روز، استفاده از داروهای ضد التهاب (موضعی و تزریقی) استفاده از داروهای سوزاننده موجود در بازار و در موارد خیلی گسترده و شدید با جراحی و تراشیدن موضع و زائده به ترتیب با توجه به وخامت بیماری از جمله درمان‌های توصیه شده برای این عارضه می‌باشند.

پیش‌بینی قره‌قوش در اسب‌ها

پیش‌بینی این بیماری مطلوب است به استثناء مواردی که زائده بین استخوان و تاندون باشد که در این صورت لنگش دائمی است و در کل  این بیماری در صورت انجام گرفتن اقدامات فوری و لازم کاملاً قابل پیش‌بینی می‌باشد.

درمان قره قوش

نویسنده: دکتر امیر حسین رحمانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 9 =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا