فایده چرای گردشی در مراتع طبیعی

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام – پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ محققان برزیلی می‌گویند چرای گردشی و متناوب گاوها در مراتع طبیعی برای گاو و حیات‌وحش مطلوب است.

این شیوه که در سراسر جهان برای انواع دام‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد به‌منظور چرا در مناطق کم وسعت و طی زمانی کوتاه پیش از عزیمت به چراگاه‌های دیگر نیز توصیه می‌شود.

درنتیجه‌ی استفاده از این شیوه، دام‌ها بهتر چرا می‌کنند و پروار می شوند. ضمن این‌که علف‌ها فرصت بازیابی و احیا پیدا می‌کنند.

بررسی محققان برزیلی نشان می‌دهد میزان قابلیت تعلیف دام‌ها در چنین چراگاه‌هایی که به‌طور گردشی به چرای دام‌ها اختصاص یافته‌اند بالاتر و سنگینی دام‌ها ۱۵ درصد و میزان حاملگی آنها ۲۲ درصد بیشتر است.

محققان می‌گویند باتوجه به این که در چند سال گذشته بسیاری از چراگاه‌ها به شیوه‌ای غیرپایدار مورد چرا واقع و علف‌های غیربومی جایگزین علف‌های موجود شده‌اند؛ این شیوه بسیار موثر خواهد افتاد.

در سال‌های اخیر صنایع کشاورزی در برزیل توسعه قابل ملاحظه‌ای نیافته و پاره‌ای معضلات برای عرصه‌های طبیعی ازنظر بهره‌برداری بیش از ظرفیت یا ظرفیت ساختار آنها ایجاد کرده‌اند.


منبع: Science daily

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − چهار =

سلام

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا