عجیب‌ترین رفتارهای دنیای حیوانات | ماکی دام

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام – پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی گلوبال انیمال، در این گزارش به برخی از این رفتارهای عجیب و ناشناخته اشاره می‌کنیم.

۱- چرا ماهیان طلایی خود را به مردن می‌زنند؟

ماهیان طلایی یک عادت وحشتناک دارند و آن هم تظاهر به مردن است. این ماهی به صورت طاق‌ باز بر روی آب می‌خوابد و درست زمانی که فکر می‌کنیم که ماهی دوست داشتنی‌مان مرده است، بطور معجزه آسایی به زندگی باز می‌گردد! یک ماهی آب سرد ژاپنی موسوم به هوراتیو، که متعلق به یک مرد است، پنج سال از حیات خود را به صورت طاق باز در آب زندگی می‌کند. اما دلیل اصلی در پس این قضیه که ماهی‌ها خود را به مردن یا مریضی می‌زنند چیست؟ بنا به گفته یان مارشال، متخصص ماهی ها یکی از دلایل اصلی این حرکت بروز یک عفونت در کیسه هوای ماهی‌هاست که این عفوت سبب نوعی سرگیجه و عدم تعادل در آنها می‌شود.

۲- چرا گربه‌ها به افرادی که از آنها متنفر هستند علاقه نشان می‌دهند؟

کسانی که گربه دارند این نکته را تصدیق می‌کنند که هیچ چیزی برای گربه‌ها جذابتر از افرادی که از آنها تنفر دارند نیست!

اغلب افرادی که از گربه‌ها متنفرند حتی تمایلی به دیدن، لمس کردن یا حتی صحبت کردن با گربه دوستانشان نیز نیستند. این رفتار غیردوستانه با گربه‌ها شامل چشم غره رفتن، دستور به سکوت دادن و راندن گربه‌های مزاحم است اما گربه‌ها این رفتارانسان‌ها را بعنوان رفتاری دوستانه تعبیر می‌کنند.

۳- چرا اسب‌ها چوب می‌جوند؟

آیا تا به حال اسبی را دیده‌اید که سطل غذا یا لبه‌های چوب‌های اصطبل را جویده و حجم زیادی از هوا را می‌بلعد؟ به این حرکت اصطلاحا cribbing می‌گویند. اما دلیل اصلی این تمایل اسبها چیست؟

یکی از دلایل محتمل در این قضیه خستگی روحی اسب‌هاست، چرا که اسب‌ها بطور طبیعی حیوانات چراگاهی هستند در نتیجه تمام روز را در اصطبل و با یک جیره غذایی مشخص و در زمان معین می‌گذرانند که این زمان طولانی تنها بودن باعث می‌شود آنها شیوه‌ای جدید سرگرمی برای خود بیابند که جویدن چوب در واقع پاسخی به این خستگی روحی اسب‌ها‌ است. اما مسئله خاص درباره این حرکت اسب‌ها چیست؟ این مسئله در واقع سبب سرخوشی و نشاط اسب‌ها می‌شود و این رفتار مانند یک دارو عمل کرده و از اسبی به اسب دیگر منتقل می‌شود.

۴- چرا سگ‌ها خود را به مصدومیت می‌زنند؟

آیا تا به حال دیده‌اید که سگی بدون هیچ مصدومیتی خود را به لنگیدن می‌زند؟ شاید هم تاکنون مشاهده کرده باشید سگ شما آسیب دیده است اما چند ساعت بعد از این که کاملا خوب شده است دوباره شروع به لنگیدن این بار از ناحیه پای دیگر می‌کند! آیا سگ‌ها برای جلب توجه خود را به مصدومیت ساختگی می‌زنند؟

بله درست حدس زدید! وقتی سگ‌ها مصدوم می‌شوند، توجه و محبت صاحبانشان نسبت به آنها به شدت افزایش می‌یابد، وقتی سگی احساس می‌کند به او کم‌توجهی می‌شود، اگر در گذشته سابقه مصدومیت داشته باشد و تجربه این توجه و محبت را از ناحیه صاحب خود چشیده باشد، سعی می‌کند با تظاهر به آسیب دیدگی واقعی سبب برانگیختن دوباره این احساس در صاحبش نسبت به خود شود تا دوباره محبت وی را جلب کند.

۵- چرا طوطی‌ها در عین سلامتی کامل استفراغ می‌کنند؟

«هنری» که یک طوطی آفریقایی است هر وقت صاحبش را می‌بیند، استفراغ می‌کند. اما دلیل این کار هنری چیست؟ با اینکه وی کاملا سالم است.

دلیل آن تنها یک کلمه است، «عشق»! بله، هنری عاشق انسان‌ها است و این علاقه خود را با استفراغ کردن نشان می‌دهد! دن فلین، دامپزشک توضیح می‌دهد: استفراغ در پرندگان به نوعی نشانه‌ای از ابراز علاقه و محبت است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 13 =

سلام

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا