طریقه پردازش چهره و صورت توسط سگ ها

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام – پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از دامپزشکان ایران برای سالیان متمادی ، شناسایی و ارتباط چشمی میان سگ سانان و انسانها ، امری بی بدیل بوده است اما مطالعه‌ایی علمی به منظور اثبات این ارتباط صورت نپذیرفته بود. این برای نخستین بار است که توانایی شناسایی چهره در سگ و یا سگ سانان به همراه ردیابی حرکت چشم ، مورد بررسی قرار می گیرد. محققان در دانشگاه هلسینکی به بررسی رفتارهای ناخودآگاه سگ سانان در تشخیص چهره افراد از طریق عکس‌های شبیه به هم پرداختند و در عین حال، نوع و مسیر نگاه این پستانداران را نیز از طریق گیرنده‌هایی ویژه مورد بررسی قرار دادند.

در بخشی دیگر از این مطالعه، محققان تصاویری وارونه از افراد و چهره‌ها را در اختیار این حیوانات قرار دادند و نوع و میزان واکنش آنها را مورد بررسی قرار دادند . همانند بسیاری از انسانها ، سگ سانان نیز مدتی کوتاه را صرف شناسایی دقیق این چهره می‌کنند. در واقع، شناسایی این چهره‌ها اندکی زمان بر تر از تشخیص عادی توسط این حیوانات خانگی است.

نتایج تحقیقات تشخیص چهره در سگ سانان

نتایج این مطالعه حاکی از آن است که سگ سانان نیز توانایی آنالیز خواص فیزیکی تصاویر را داشته و این اطلاعات معنای مشخصی را برای آنها ایجاد می‌کند. همچنین، سگ سانان توانایی تفریق مناسب چهره افراد مختلف از یکدیگر را داشته و این نکته بدان معناست که سگ سانان نیز همانند انسانها توانایی پیشرفته‌ایی را در تشخیص چهره افراد دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 7 =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا