دلایل افزایش قیمت تخم مرغ

به گزارش «سرویس اقتصاد داخلی» «ماکی دام – پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از ایسنا؛ دبیر کانون سراسری انجمن صنفی پرورش‌دهندگان تخم‌مرغ گفت: کاهش تولید ناشی از بیماری و حک نشدن قیمت روی محصول عامل گرانی تخم‌مرغ و نوسان بازار آن است.

از سال گذشته قیمت تخم‌مرغ افزایش یافت و به شانه‌ای حدود ۱۴۰۰۰ تومان رسید اما پس از عید و طی هفته‌های نخست امسال نیز قیمت این محصول با کاهش نبستی به حدود ۱۲ تا ۱۳‌هزار تومان رسیده است.

در این باره فرزاد طلاکش – دبیر کانون سراسری انجمن صنفی پرورش‌دهندگان تخم‌مرغ – به ایسنا گفت: کاهش تولید تخم‌مرغ ناشی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و حک  نشدن قیمت روی این محصول عامل نوسان بازار  و افزایش قیمت تخم‌مرغ است.

به گفته وی، در شرایط کنونی قیمت منطقی تخم‌مرغ حدود ۴۰۰ تومان به ازای هر عدد و شانه‌ای ۱۲‌هزار تومان بوده است؛ چرا که حدود ۳۰‌درصد تولید تخم‌مرغ در سال گذشته به دلیل بیماری از بین رفته است.

وی افزود: از چهاردهم فروردین امسال تا کنون قیمت تخم‌مرغ حدود ۷۰۰ تومان کاهش پیدا کرده و به قیمت منطقی و تمام شده برای مرغداران رسیده است و حداقل باید به همین میزان به قیمت تخم‌مرغ اضافه شود تا به شرایط متعادل برسد که البته این افزایش قیمت ارتباطی به جبران خسارات تولیدکنندگان ندارد بلکه این خسارت‌ها از سوی صندوق‌های بیمه باید پرداخت شود.

طلاکش تاکید کرد: تنها راه مقابله با نوسان بازار تخم‌مرغ و افزایش یا کاهش‌های غیرمنطقی قیمت این محصول حک کردن قیمت آن روی تخم‌مرغ است و تا این طرح به صورت کامل اجرایی نشود نمی‌توان انتظار داشت که این محصول با نوسان قیمت مواجه نشود.

دبیر کانون سراسری انجمن صنفی پرورش‌دهندگان تخم‌مرغ اعلام کرد: برای در نظر گرفتن قیمت و بررسی بازار یک محصول نمی‌تواند به صورت مقطعی این کار را انجام داد بلکه باید معدل و میانگین قیمت آن را در بازه زمانی مشخص مورد ارزیابی قرار داد تا بتوان به نتیجه منطقی برای تحلیل نوسانات بازار آن محصول رسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 3 =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا