خرگوش جرسی

خرگوش جرسی

انجمن خرگوش های آمریکایی American Rabbit Breeders Association در سال 1984 میلادی نژاد خرگوش جرسی را معرفی کردند؛ این خرگوش دست و پای کوتاه و موهای زیادی دارد و از لحاظ ظاهری نتیجه میکس آنقوره فرانسوی و خرگوش کوتوله هلندی میباشد. این نژاد 4 سال بعد، توسط ARBA به عنوان خرگوش پشمالو جرسی Jersey Wooly Rabbit شناخته شد.

این خرگوش در حال حاظر یکی از محبوب ترین خرگوش های نمایشگاهی جهان به حساب می آید، اگرچه ترکیش مینی لوپ و مینی لوپ هلندی از این نژاد برای نگهداری در خانه مناسب تر هستند؛ آن ها آرام و دست آموز و پشمالو هستند ولی گاه خشونت هم به خرج می دهند.

معرفی خرگوش جرسی
معرفی خرگوش جرسی

ویژگی های فیزیکی خرگوش جرسی

وزن بالغ آن ها 3 کیلو گرم یا بیشتر می باشد و بدنی جمع شده دارند کوچک با گوش هایی سیخ شده و رو به بالا به طول 5 تا 8 سانتی متر، سر مربعی شکل دارند که گاه به عنوان Mug Head شناخته می شوند. پشم این گونه معمولا باعث حساسیت می شود و مشکلات تنفسی ایجاد می کند یکی از دلایلی که آن ها حیوان خانگی به حساب نمی آیند همین مسئله است.

رنگ های خرگوش جرسی

این خرگوش توسط ARBA در 6 گروه رنگی شناخته شده و هر گروه ویژگی های خاص خود را دارا می باشد البته در ایران بیشتر خرگوش هایی که با نام جرسی وجود دارند میکس هستند ( به این معناست که خالص نیستند ) خرگوش های میکس بیماری هایی غیر درمان و غیر قابل پیش بینی می گیرند و نگهداری آن ها اصلا پیشنهاد نمی شود.

محل نگهداری جرسی

فضای نگهداری آن ها باید بزرگ باشد به اندازه ای که بتوانند در آن به راحتی بچرخند قفس باید از فلز ساخته شده باشد و دارای کف پلاستیکی باشد و با بستر مخصوص جونده پوشیده شده باشد. بستر باید هر روز تمیز شود و هفتهای یک بار باید کلا جایگزین شود.

رژیم غذایی خرگوش جرسی

جیره غذایی خرگوش جرسی باید از 70 درصد علوفه خشک تشکیل شده باشد و مابقی آن از غذای خشک تجاری مخصصوص خرگوش باشد. نکته : یونجه با علوفه متفاوت است و نباید به خرگوش های زیر 2 ماه علوفه و یونجه بدهید؛ برای تغذیه آن ها از میوه و سبزیجات زیاد استفاده نکنید، زیرا میوه باعث اسهال و یا باعث بالا رفتن قند این حیوانات می شود، که همین موضوع در سنین پایین می توان موجب مرگشان بشود.

ویژگی های رفتاری و شخصیتی

برای اینکه آنها را به خوبی بشناسید باید وقت زیادی را صرف گذراندن با آنها کنید؛ هر خرگوش جرسی میتواند شخصیتی منحصربه فرد خود را داشته باشد. البته همینجا عرض کنم خدمت شما که این جونده زیاد اجتماعی و خوش اخلاق نیست و ماه ها زمان می خواهد تا کمی به شما عادت کند.

نگهداری آن ها در خانه اصلا پیشنهاد نمیشود؛ بوی ادرار آن ها بسیار زیاد است و آن ها بسیار جونده می باشند و باید مراقب پایه های مبل و دیگر وسایلتان باشید.


درصورتی که درمورد خرگوش خود سوالی دارید میتوانید از دامپزشکان مجرب ما در واتساپ بپرسید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

سلام

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا