حیوانات دورگه (هیبرید) | ماکی دام

1526

به گزارش «سرویس آموزشی» «ماکی دام – پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ حیوانات دورگه (هیبرید) حیواناتی هستند که حاصل جفت‌گیری دو حیوان متفاوت ولی با ژن نزدیک به هم می‌باشند.

دو رگه‌‌ها معمولاً بی‌جنسیت هستند و قادر به جفت‌گیری نمی‌باشند.

گرگی Wolfdog

حیوانات دورگه-هیبرید-گرگی-Wolfdog

گرگی یا به عبارت رایج تر “سگ گرگی” یکی از جانوران هیبریدی معروف و معمول است که حاصل جفت‌گیری سگ و گرگ می‌باشد. بیشترین جمعیت گرگی‌ها در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند. شمار گرگی‌ها در این کشور در سال ۱۹۹۸ حدود ۳۰۰ هزار برآورد شده که برخی منابع آن را تا ۵۰۰ هزار بالا می‌برند. برای تولید گرگی معمولاً گرگ خاکستری را با سگی از نژادهای گرگ‌مانند (مثل ژرمن شپرد یا سیبرین هاسکی یا مالاموت آلاسکایی) جفت می‌کنند.

زبروید Zebroid

حیوانات دورگه-هیبرید-زبروید-Zebroid

زبرویدها جانورانی حاصل از جفت‌گیری یک گورخر (نر) با یک جانور دیگر از تیره اسبیان مانند اسب یا الاغ می باشد.

شیببر Liger

حیوانات دورگه-هیبرید-شیببر-Liger

شیببر (لایگر) جانوری دورگه میان شیر نر و ببر ماده است. شکل جسمانی آن مانند یک شیر بزرگ راه‌راه است. شیببر در طبیعت بسیار کمیاب است، چرا که مرز قلمروهای شیران و ببران به ندرت در یک مکان بر یک دیگر مطابق می‌شوند. در واقع، تنها جای باقی‌مانده که هر دو جانور را در بر می‌گیرد جنگل گیر در هندوستان است. افزون بر این، شیران گروهی زندگی می‌کنند حال آن که ببر جانوری گوشه‌گیر است.

رشد شیببر هم از شیر و هم از ببر بیش تر است. دلیل این نمود نداشتن ژن محدودکننده ی رشد است که در شیر ماده و در ببر نر قرار دارد. شیببر در طی عمر خود پیاپی رشد می‌کند و به نقطه‌ای می‌رسد که بدنش دیگر توان تحمل اندازه‌اش را ندارد.

دلفین Wholphin

حیوانات دورگه-هیبرید-دلفین-Wholphin

دلفین‌ها جانورانی دورگه حاصل از جفت‌گیری دلفین پوزه بطری Bottlenose Dolphin و نهنگ دندان کلفت False Killer Whale هستند. این جانور سومین جانور بزرگ جثه گونه‌ی گروه دلفین‌های با پوزه منقار شکل است. آن‌ها در آب‌های معتدل و گرمسیری زمین زندگی می‌کنند و تنها در قطب‌ها دیده نمی‌شوند.

خرس قطبی خاکستری Grolar (Grizzly + Polar) Bear

حیوانات دورگه-هیبرید-خرس قطبی خاکستری-Grolar (Grizzly + Polar) Bear

خرس گرولار Grolar یا خرس قطبی خاکستری گونه ای دیگر از حیوانات هیبریدی یا دورگه است. این جانور حاصل جفت‌گیری خرس خاکستری آمریکایی با خرس قطبی است. این خرسها اکثرا ظاهری شبیه به خرس قطبی دارند که دارای لکه‌های خاکستری است. این حیوان عقیم است و قادر به جفت‌گیری نمی‌باشد.

بیفالو Beefalo

حیوانات دورگه-هیبرید-بیفالو-Beefalo

این جانور دو رگه از جفت‌گیری گاو خانگی Domestic Cattle و گاومیش کوهاندار آمریکایی Americon Bison پدید می آید. هدف اصلی از ترکیب نژاد و پرورش این جانور در صنعت گوشت‌های دامی است زیرا این نژاد دارای گوشت با کیفیت کم نظیریست که مورد توجه گله‌دارن آمریکایی قرار گرفته و ادغام نژاد شده است.

ساوانا Savannah

حیوانات دورگه-هیبرید-ساوانا-Savannah

این جانور گربه‌سان یکی از کم نظیرترین گونه‌های هیبریدی در دنیاست و حاصل جفت گیری گربه سانی وحشی خالدار با گوشهایی دراز به نام سروال Serval و گربه خانگی است. این حیوان ظاهری زیبا و جالب دارد.

قاطر Mule

حیوانات دورگه-هیبرید-قاطر-Mule

قاطر یا اَستَر حیوانی است که از جفت‌گیری اسب ماده و خر نر ایجاد می‌شود. قاطر یک گونه به حساب نمی‌آید زیرا توانایی تولیدمثل را ندارد و برای به وجود آوردن قاطر دیگری باید حتماً یک اسب ماده را با یک خر نر آمیزش داد. این حیوان معمولاً به عنوان بارکش استفاده می‌شده است. جثهٔ قاطرها معمولاً از خرها برزگ تر بوده و سری بزرگ و کشیده با گوش‌های نسبتاً بلند دارد. توانایی جسمی و مقاومت آن در برابر بیماری ها به مراتب از خرها بیشتر است.

دزومو Dzomo

حیوانات دورگه-هیبرید-دزومو-Dzomo

این جانور که تنها در تبت، مغولستان و بخشهایی از افغانستان وجود دارد و حاصل جفتگیری “غژگاو” یا “یاک” Yak با گاو خانگی می باشد. دزومو بسیار قوی هیکل‌تر و بزرگ جثه تر از یاک یا گاو خانگی می باشد که در بارگیری و کارهای کشاورزی از آن استفاده می شود.

چند عکس دیگر از انواع حیوانات دورگه

حیوانات دورگه-هیبرید

حیوانات دورگه-هیبرید

حیوانات دورگه-هیبرید

حیوانات دورگه-هیبرید

حیوانات دورگه-هیبرید

حیوانات دورگه-هیبرید

حیوانات دورگه-هیبرید

حیوانات دورگه-هیبرید

منبع بعضی قسمتها: مجله اینترنتی برترینها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + 18 =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا