حشرات مفید برای کشاورزی و اکوسیستم درحال انقراض هستند

3868

به گزارش «سرویس آموزشی» «ماکی دام – پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست؛ مطالعات اخیر نشان می‌دهد جمعیت حشرات به‌طور چشمگیری در بسیاری از نقاط جهان در حال کاهش است. محققان می‌گویند عوامل مختلفی از جمله روش‌های کشاورزی تک کشتی و از دست دادن زیستگاه باعث به وجود آمدن این مشکل شده‌اند. این در حالی است که وجود حشرات برای هم کشاورزی و هم اکوسیستم ضروری است.

حشره‌شناسان انجمن حشره‌شناسی کرفلد می‌گویند این کاهش چشمگیر افسرده‌کننده است. انواع حشرات از جمله پروانه‌ها و زنبورهای وحشی تحت تاثیر این مشکل قرار گرفته‌اند.

دانشمندان از عوامل بسیاری که باعث کاهش جمعیت حشرات در جهان هستند نام برده‌اند که در میان آنها اصلی‌ترین عوامل، استفاده گسترده از آفت‌کش‌ها، گسترش محصولات زراعی کشت خالص مانند ذرت و سویا، شهرنشینی، و تخریب زیستگاه هستند.

دانشمندان می‌گویند تا به حال یک‌میلیون گونه از حشرات شناسایی شده‌اند و تخمین می‌زنند که حداقل ۴‌میلیون این گونه‌ها در سراسر جهان هنوز هم ثبت نشده است. تعداد بسیار کمی از این گونه‌ها تحت نظارت یا مراقبت هستند. مثلا در آلمان، تنها ۳۷ گونه از حشرات تحت نظارت هستند.

کاهش قابل توجه جمعیت حشرات می‌تواند عواقب گسترده‌ای در سراسر جهان و انسان‌ها بگذارد. تولید محصولات کشاورزی به زنبورعسل و سایر بی‌مهرگان وابسته است. یک مطالعه توسط زیست‌شناسان کانادا، در سال ۲۰۱۰ نشان می‌دهد که پرندگان آمریکای شمالی که از حشرات هوایی تغذیه می‌کنند، کاهش زیادی پیدا کرده‌اند که خود مشکلات فراوان دیگری را ایجاد می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × چهار =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا