تخم مرغ گران شد | ماکی دام

1772

قیمت هر شانه تخم مرغ فله‌ای در روزهای اخیر افزایش محسوسی داشته، به طوری که هر شانه ۳۰ عددی در مناطق مختلف تهران ۱۱ هزار تا ۱۲۵۰۰ تومان و هر عدد تخم مرغ ۴۰۰ تومان به فروش می رسد.

به نقل از تسنیم، با وجود اینکه صادرات تخم مرغ در حال حاضر محدود است اما قیمت این محصول روند افزایشی خود را حفظ کرده است.

در میادین میوه و تره بار، هر نیم شانه تخم مرغ ۱۵ عددی ۵ هزار و ۸۰۰ (شانه کامل ۱۱ هزار تومان) به فروش می‌رسد و قیمت هر شانه ۳۰ عددی در بازار مصرف نیز ۱۱ هزار تا ۱۲هزار و ۵۰۰ تومان است.

گزارش میدانی خبرنگار تسنیم نشان می دهد، در یکی از فروشگاه های حوالی هفت تیر تهران قیمت هر شانه ۲۰ عددی تخم مرغ ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت گذاری شده است.

فروشنده این مغازه درباره اینکه چرا قیمت تخم مرغ افزایش یافته می‌گوید: تخم مرغ ما به عراق و افغانستان می رود.

فروشنده سوپر مارکت دیگری نیز می گوید: تخم مرغ شانه ای گران شده و ما چند روزی است که نیاورده ایم، اما تخم مرغ های بسته بندی هنوز قیمت قبل خود را دارند و مردم از آنها استقبال می‌کنند.

فروشگاه دیگری نیز در مرکز شهر هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی را ۱۲ هزار و ۵۰۰ می‌ فروشد. قیمت ۳۰ عددی این محصول در اندیشه شهریار ۱۱ هزار تومان و فروش دانه ای این محصول ۴۰۰ تومان است.

* قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری ۴۵۰۰ تومان

محمد تقی محمدی یکی از مرغدارن استان قم درباره دلایل گرانی این محصول در بازار می گوید: مرغداران از ابتدای سال جاری محصول خود را با ضرر و زیان فروخته اند به همین منظور اخیرا از سطح تولید خود کاسته اند.

وی می افزاید: مرغداران گوشتی نیز اکنون وضعیت گذشته ما را پیدار کرده اند و در فروش محصول خود ضرر می‌کنند.

محمدی گفت: فروش روز تخم مرغ درب مرغداری با رسیدن به حدود ۴ هزار و ۵۰۰ تومان به قیمت واقعی خود رسیده، درحالی که در ماه های قبل تا کیلویی ۲ هزار و ۵۰۰ تومان نیز از مرغدار خریداری می‌شد.

* نیمه دوم سال قیمت تخم مرغ افزایش می‌یابد

سعید اصغری فرد دبیرانجمن ملی طیور ایران نیز در این ارتباط به تسنیم می گوید: درحال حاضر هیچ مشکلی در خصوص تولید این محصول وجود ندارد،  اما به طور سنتی در ۶ ماه دوم سال به ویژه در نیمه دوم آن (سه ماه پایانی سال)، قیمت تخم مرغ افزایش می‌یابد.

وی افزود: صادرات تخم مرغ نیز در حال حاضر محدود شده و این امر مشکلی در بازار ایجاد نکرده است.

بنا بر این گزارش، به نظر می رسد افزایش قیمت فعلی تخم مرغ در بازار ناشی از زخم کهنه بخش کشاورزی است که واسطه ها نه تنها در هر شرایطی سود مناسب خود را دارند، بلکه قیمت این محصول را نیز در بازار مصرف تعیین می‌کنند.

شاهد مثال امر،  آن است که در حالی که قیمت تخم مرغ بسته بندی شده (شناسنامه دار) که به طور مستقیم توسط مرغداران بسته بندی و به بازار مصرف عرضه می شود، در روزهای اخیر تغییر کمی دارد ، اما قیمت تخم مرغ فله‌ای به صورت جهشی افزایش می‌باید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا