بیماری‌هایی که حیوانات خانگی به انسان منتقل می‌کنند

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام – پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ توجه به بیماری‌های حیوانات خانگی بسیار مهم است. در ایران فرهنگ نگهداری از حیوانات خانگی رو‌به گسترش است، در حالی‌که اگر در کشورهای غربی با جاافتادن این فرهنگ توجه به بهداشت حیوانات خانگی نیز جدی گرفته شده است؛ یعنی همه حیوانات خانگی در کشورهای غربی مرتب در کلینیک‌های حیوانات ویزیت می‌شوند، داروهایی برای تمیزکردن بزاق این حیوانات داده می‌شود و آنها به‌وسیله مراکزی تمیز می‌شوند به آنها واکسن تزریق می‌شود و… 

به گزارش هفته‌نامه سلامت، متاسفانه در کشور ما اغلب حیوانات خانگی را افراد غیرمسئول می‌فروشند که فقط قصدشان به‌دست آوردن سود بیشتر است و نظارتی هم روی کار آنها نیست. این حیوانات آلودگی‌هایی دارند که ممکن است به راحتی به انسان منتقل شود.

بیماری گربه

یکی از بیماری‌های شایعی که از طریق حیوان خانگی مثل گربه به انسان‌ها منتقل می‌شود؛ توکسوپلاسموز است. این بیماری با بزرگ شدن غدد لنفاوی و تب بروز می‌کند. انگل توکسوپلاسما در بدن انسان مشکل چندانی ایجاد نمی کند ولی اگر در دوران بارداری بروز کند، باعث ناهنجاری‌های جنینی خواهدشد.

این انگل هیچ‌وقت از بدن خارج نمی شود و در افرادی که به دلایلی دچار نقص سیستم ایمنی می‌شوند، فعالیت خود را از سر می‌گیرد و ممکن است حتی باعث ایجاد توده‌ای در مغز شود. ۹۰‌درصد از مردم کشور ما در ۳۰ سالگی انگل توکسوپلاسموز دارند. گربه بیماری دیگری به نام خراش گربه نیز ایجاد می‌کند که در اثر چنگ زدن باعث عفونت منطقه و بزرگی غدد لنفاوی می‌شود.
انگل توکسوپلاسما یک انگل اجباری درون سلولی است که میزبان عمده آن گربه است و قابلیت انتشار آن توسط مدفوع گربه می‌باشد اما قدرت آلوده کردن انواع مهره‌داران و پستانداران و پرندگان را نیز دارد و در برخی کشورها در سرم خون تا یک سوم افراد بالغ آنتی‌بادی این انگل مشاهده می‌شود که این امر نشان‌دهنده شیوع بالا و قدرت آلودگی این انگل است. تقریباً ۱۱% افراد بین ۴۹-۶ سال در ایالات متحده آمریکا دارای آنتی بادی علیه توکسوپلاسما می باشند.
انگل توکسوپلاسما

انگل توکسوپلاسموز
 

بیماری ماهی

ماهی‌ها نیز به‌ندرت می‌توانند بعضی از عفونت‌های انگلی را به انسان منتقل کنند. در آب ماهی ممکن است بیماری‌های انگلی روده‌ای ناشی از دفع مدفوع حیوان وجود داشته باشد که با ورود به بدن انسان باعث اسهال و استفراغ شود.

بیماری جوندگان

بیماری دیگری که از حیوانات کوچک خانگی مانند همستر، سنجاب و جوندگانی مانند آنها منتقل می‌شود، در اثر گازگرفتگی این حیوانات کوچک خانگی است. اتفاقاً نام بیماری نیز تب ناشی از گازگرفتگی موش است؛ البته الزاماً به این معنا نیست که حتما موش باید انسان را گاز بگیرد. گازگرفتگی ممکن است به‌وسیله سگ یا هر جونده‌ای باشد. به‌طور کلی وقتی بزاق حیوانی با پوست انسان که در اثر زخم دچار منفذ است تماس پیدا کند، می‌تواند بیماری ایجاد کند.

بیماری پرندگان

نگهداری از پرنده نیز برای انسان‌ها مشکل‌ساز است. بیماری پرندگان، بیماری طوطی نام دارد ولی الزاماً به این معنا نیست که فقط طوطی این بیماری را ایجاد کند. افرادی که با پرنده در تماس‌اند ممکن است در اثر ورود میکروب ناشی از پرنده دچار تب و تظاهرات بالینی مثل سرفه، بالارفتن آنزیم‌های کبدی و… شوند. یکی از بیماری‌های مشکل‌سازی که پرندگان ایجاد می‌کنند، بیماری آنفلوانزای پرندگان است.

بیماری سگ

کیست هیداتیک از سگ به انسان منتقل می‌شود. این انگل در مدفوع سگ وجود دارد و می‌تواند از طریق سبزی آلوده یا تماس با مدفوع به بدن انسان منتقل شود. بیشترین مکان آلودگی در بدن به‌ترتیب کبد و ریه است. البته در مغز و استخوان نیز ممکن است این کیست‌ها دیده شوند.

برای مطالعه بیشتر درباره‌ی بیماری‌های سگ می‌توانید مطلب زیر را نیز مطالعه کنید:
بیماری‌های کشنده در سگ‌ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 14 =

سلام

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا