بوی بد دهان سگ و گربه + پیشگیری و درمان

pet halitosis.jpg&h=1024&w=1024

 

بوی بد دهان سگ و گربه + پیشگیری و درماندنیای حیوانات Rating: 5.0 out of 5

بوی بد دهان یا هالیتوزیز (Halitosis) یکی از مشکلاتی است که اکثر صاحبان حیوانات خانگی از آن رنج می برند. علل متعددی می توانند در بروز این عارضه دخیل باشند که مهمترین آن‌ها مشکلات دهان و دندان است. باکتری‌ها،‌ بزاق دهان و غذاهای باقی مانده در لابه لای دندان‌ها، ‌ابتدا سبب تشکیل پلاک‌های دندانی (Dental Plaques) می‌شوند که اولین عامل ایجاد بوی بد دهان هستند. در صورت عدم مراقبت روزانه از دندان‌ها و مسواک نزدن، همانطور که در مطلب قبل دنیای حیوانات عنوان شد مراحل بعدی بیماری‌های دهان و دندان پیش می‌روند تا به جائی که درمان مشکل شده و عارضه برگشت پذیر نخواهد بود.
 عوامل دیگری نیز می‌توانند در ایجاد بوی بد دهان دخیل باشند که مهم‌ترین آن‌ها مشکلات دستگاه گوارش مانند عفونت، انسداد و تومورها، مشکلات دستگاه تنفس از قبیل سینوزیت و عفونت‌های ریوی، بیماری دیابت و بیماری های کلیوی و همچنین سایر بیماری های دهانی مانند زخم های دهانی، التهاب لوزه‌ها، تومورها، و بعضی از بیماری‌های خود ایمن می‌باشند.
 در صورتی که حیوان شما دارای بوی بد دهان است باید توسط دامپزشک معاینه شود چرا که گاهی این عارضه می‌تواند علامتی از یک بیماری کشنده باشد. دامپزشک پس از بررسی دقیق، علت آن را تشخیص می‌دهد. 
اگر عامل، مشکلات دندانی مانند پلاک و جرم باشد ابتدا تحت بیهوشی خفیف، دندان‌ها را به طور کامل با دستگاه جرم گیری کرده و سپس پولیش می‌نماید تا همه اجرام دندانی برداشته شوند. اگر لثه حیوان نیز درگیر شده باشد علاوه بر جرم گیری دندان‌ها از آنتی بیوتیک‌ها و محلول‌های شستشوی مخصوص دهان نیز استفاده می‌کند.
 به یاد داشته باشید که با مراقبت ساده از دهان و دندان‌های حیوان خانگی خود و با مسواک زدن روزانه می‌توانید از بروز بسیاری از مشکلات دندانی که مهمترین عامل ایجاد بوی بد دهان در حیوانات خانگی هستند جلوگیری کنید.

بهترین برنامه برای مراقبت و نگهداری از دهان و دندان‌های حیوان خانگی به شرح زیر می باشد:

  • مسواک زدن و نگهداری روزانه دندان ها توسط صاحب حیوان
  • معاینه دقیق و منظم دهان و دندان های حیوان توسط دامپزشک هر ۶ ماه یک بار
  • جرم گیری و تمیز کردن دندان های حیوان توسط دامپزشک (در صورت لزوم)

سایر عوامل ایجاد کننده بوی بد دهان نیز با استفاده از آزمایشات تکمیلی مانند رادیوگرافی، اولتراسونوگرافی و ارولوژی توسط دامپزشک مورد بررسی قرار گرفته تا پس از تشخیص تفریقی نسبت به درمان آن‌ها اقدام شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا