انتخاب موج ساز برای اکواریوم اب شور

3535

موج سازها یکی از تجهزات مهم در اکواریوم های اب شور محسوب می شوند و به گردش اب و ایجاد محیط طبیعی برای ابزیان و مرجان های داخل مخزن کمک می‌کنند.

3535

امروزه پمپ های موج ساز توسط شرکت های مختلف سازنده تجهیزات اکواریوم به بازار عرضه شده اند و به راحتی می توان این پمپ ها را با توجه به مشخصات درج شده بر روی انها برای اکواریوم اب شور خانگی تهیه نمود. موج سازها وسیله ای بی صدا و کم مصرف هستند و روشن بودن ان در اکواریوم برای ایجاد موج و محیط طبیعی الزامی است. یکی از مشکلاتی که علاقه مندان به نگهداری از اکواریوم اب شور با آن دست و پنجه نرم می‌کنند انتخاب موج ساز و نحوه جاسازی ان در اکواریوم است که سعی میکنیم در این مطلب راهنمایی های لازم را برای انتخاب موج ساز و نحوه کار گذاشتن ان در اکواریوم ارائه دهیم.

انتخاب موج ساز: در انتخاب موج ساز حتما به توضیحات درج شده بر روی جعبه محصول توجه نمایید. این اطلاعات در انتخاب صحیح محصول نسبت به حجم اکواریوم به شما کمک فراوانی خواهد نمود. مهمترین نکته درج شده در بسته بندی موج سازها میزان گردش اب در ساعت است که به طور مثال به این شکل درج شده است: (۸۵۰۰L/H) باید در نظر بگیرید که برای اکواریوم های فقط ماهی(FO) و فقط ماهی با سنگ زنده (FOWLR) به گردش اب ۱۰ الی ۲۰ برابر حجم اب اکواریوم اصلی نیاز دارید و در اکواریوم هایی ریف (Reef) به گردش اب ۲۰ الی ۲۵ برابر حجم اب اکواریوم اصلی نیاز خواهید داشت.

تبصره: در سیستم های فیش اونلی(FO) می توان میزان گردش آب را به بیش از ۲۵ برابر حجم کلی نیز رساند اما دقت داشته باشید در اکواریوم های مرجانی نسبت گردش اب باید با مرجان های انتخابی هماهنگی لازم را داشته باشد. بسیاری از مرجان ها قادر به تحمل گردش های شدید آبی نبوده و دچار استرس خواهند شد و همچنین گردش ابی کم نیز باعث از بین رفتنشان خواهد شد.

توجه: حتما به جای استفاده از یک موج سازی قوی بهتر است از دو و یا چند موج ساز ضعیف تر استفاده نمایید و قدرت هر یک با دیگری متفاوت باشد تا با نصب در مکان های مختلف به بهترین نتیجه دست یابید.

توجه: در محاسبه ی حجم آکواریوم برای تعیین میزان گردش آب، حجم سامپ محاسبه نمی‌گردد.

نصب و راه اندازی موج ساز در اکواریوم اب شور: نصب و راه اندازی موج سازها در اکواریوم اب شور در نگاه اول بسیار ساده بوده و کافیست موج سازها را به شیشه های کناری چسبانده و روشن نمایید اما در عمل اینکار کمی چالش برانگیز است. شما باید به نحوی موج سازها را تنظیم نمایید که قادر باشید شرایط ذکر شده در زیر را پیاده سازی نمایید.

  • جریان یکنواخت در سرتاسر آکواریوم برقرار باشد.
  • سطح آب بصورت خروشان و موج دار باشد.
  • باعث برهم زدن نظم تانک و خصوصا ماسه های کف نگردد.

به طور معمول موج سازها را ده الی پانزده سانتیمتر پایینتر از سطح اب و در جهات مختلف نصب و تنظیم میکنند تا جریان یکنواخت در سرتاسر آکواریوم برقرار شود. در صورتی که موج سازها به درستی نصب و تنظیم گردند سطح اب باید به صورت خروشان شده و حرکات مرجان های پلیپ بلند و شقایق ها به صورت رفت و برگشتی باشد. در صورتی که شاخک های مرجان ها تنها به یکطرف کج شده باشند نشان می دهد که موج سازها به درستی نصب و تنظیم نشده اند. در صورتی که از مرجان نگهداری نمیکنید میتوانید از شاخه های پلاستیکی گیاه یا مرجان های مصنوعی و … استفاده کنید و حرکات رفت و برگشتی را در انها مشاهده نمایید.

ویدیو حالت سطح اب و حرکت پلیپ ریف ها با نصب موج ساز

کپی برداری از این مطلب با درج نام و لینک فالو به OnlyPet.ir به عنوان منبع مجاز می‌باشد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + پانزده =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا