افزایش صادرات گوشت مرغ در هشت ماه امسال

به گزارش «سرویس اقتصاد داخلی» «ماکی دام – پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از ایرنا؛ رئیس اتحادیه صنفی مرغداران گوشتی کشور گفت: هشت ماهه امسال صادرات مرغ به رقم ۴۵‌هزار تن رسید که با تدابیر اتخاذ شده، انتظار می رود تا پایان ۹۵ این رقم ارتقا یابد.

عظیم حجت روز یکشنبه درگفت و گو با ایرنا درباره وضعیت صادرات توضیح داد: صدور گوشت مرغ و تخم‌مرغ به کشورهای عراق و افغانستان از آذر ماه متوقف شده بود که با اعلام شرایط مطلوب برای صادرات، این امر توسط سازمان بهداشت جهانی دام، صدور آن تداوم خواهد داشت.

کشورهایی که با پدیده بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان روبرو می‌شوند، پس از اعمال معدوم‌سازی و قرنطینه، سازمان دامپزشکی هر کشوری وجود شرایط مطلوب به سازمان بهداشت جهانی دام را اعلام می کند، تا رویه مبادلات گوشت مرغ فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه ماهیانه به طور متوسط هشت هزارتن صادرات گوشت مرغ به عراق و افغانستان انجام شد.

به گفته حجت سال گذشته بین ۸۰ تا ۱۰۰‌هزار تن گوشت مرغ به کشورهای هدف صادر شده بود.

افزایش جوجه‌ریزی

این مقام مسئول گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها در اواخر امسال، مانند سالهای گذشته با افزایش جوجه‌ریزی، تمامی این جوجه ها در داخل واحدهای مرغداران گوشتی به مرغ تبدیل خواهد شد.

وی افزود: تلاش لازم برای ثبات قیمت جوجه صورت می‌گیرد و در صورتی که قیمت جوجه افزایش پیدا کند، مرغداران ناچار می‌شوند برای تامین نقدینگی خود در زمینه تامین جوجه یک روزه با قیمت‌های بالا، مرغ را در واحدهای نگهدارنده با سایز و وزن بزرگتر به بازار عرضه کنند تا بتوانند وجه نقدینگی لازم را تامین کنند.

به گزارش ایرنا، هر قطعه جوجه یک‌روزه در هفته گذشته با قیمت بین ۲۲ تا ۲۴‌هزار ریال عرضه شد که با هماهنگی انجمن‌های جوجه یک‌روزه و اتحادیه مرغداران گوشتی و همچنین عرضه جوجه یک‌روزه در بورس کالا، مقرر شد، قیمت این محصول روند کاهشی پیدا کند.

سالیانه بیش از دو میلیون و ۱۰۰‌هزار تن گوشت مرغ در ۲۰‌هزار واحد مرغداری گوشتی دارای پروانه در سطح کشور تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود.

شرکت پشتیبانی امور دام سالیانه بخشی از مرغ تولیدی را به منظور تنظیم بازار خریداری و ذخیره‌سازی می‌کند تا در صورت نیاز برای تنظیم بازار به مصرف‌کنندگان عرضه کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

سلام

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا