آنفلوآنزای پرندگان جان ۷۹ نفر را در چین گرفت

3847

‌به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام – پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از ایرنا و بر اساس گزارش منتشر شده توسط این وزارتخانه این تعداد تلفات فقط در ماه گذشته میلادی (ژانویه) رخ داد که آمار ارائه شده نشان‌دهنده شتاب بی‌سابقه و چهاربرابر شدن تلفات انسانی نسبت به سال قبل است.

افزایش شمار تلفات انسانی در کشور چین باعث شده تا وزارت کشاورزی و محصولات دامی این کشور دستور معدوم‌سازی پرندگان در مرغداری‌هایی را بدهد که حتی یک مورد ابتلا به ویروس در آن مشاهده شده است.

براساس گزارشی که تارنمای گلوبال تایمز چین روز پنجشنبه به نقل از مقامات کمیسیون تنظیم خانواده و بهداشت ملی این کشور منتشر کرده، بیشتر افرادی که در ماه گذشته در چین جان خود را از دست داده‌اند به ویروس «H7N9» مبتلا شده بودند که از موارد خطرناک بیماری آنفلوآنزای پرندگان محسوب می‌شود.

آمار نشان می‌دهد که در ماه گذشته میلادی در چین دست کم ۱۹۲ نفر به بیماری آنفلوانزای پرندگان مبتلا شده‌اند که از میان آنها تاکنون ۷۹ نفر جانشان را از دست داده‌اند،‌ این در شرایطی است که در دسامبر سال گذشته اعلام شد تنها ۱۰۶ نفر به بیماری مبتلا شده‌اند و فقط ۲۰ نفر تلفات داشته است.

در استان گوانگ دونگ در جنوب چین هم ماه گذشته میلادی ۲۱ نفر به بیماری مبتلا شدند که تاکنون ۱۰ نفر آنها جانشان را از دست داده‌اند و یک مورد از ابتلای به ویروس بیماری در پکن گزارش شده است.

این در حالی است که از تایوان هم خبر می‌رسد مسئولان بهداشت این منطقه با شناسایی زنجیره خطرناک ویروس «H5N6» در مرغداری‌های خود دستور سربریدن ۱۳۰‌هزار پرنده را صادر کرده‌اند.

«هانگ تزی چون» رئیس دفتر بهداشت و محصولات غذایی تایوان نیز در سخنانی اعلام کرد که نگرانی ما از شیوع ویروس «H5N6» انتقال آن به انسان نیست بلکه ما نگران آن هستیم که همانند کره جنوبی مجبور شویم، ۳۳‌میلیون قطعه مرغ را ظرف سه ما نابود کنیم و آسیبی جدی به صنایع غذایی منطقه ما وارد شود.

مقامات تایوانی تاکنون ۱۳ مرغداری صنعتی این منطقه را به همین دلیل تعطیل کرده‌اند.

مسئولان بهداشت تایوان همچنین دو هفته پیش از مشاهده اولین مورد ابتلای انسانی به ویروس خطرناک «H7N9» که نوع خطرناک آنفلوآنزای پرندگان است خبر دادند و گفتند که این فرد مسافری بوده که از چین به این منطقه آمده است.

همچنین مقامات بهداشتی منطقه هنگ کنگ نیز به دلیل افزایش اپیدمی آنفلوآنزای پرندگان در چین، آزمایش‌های ویروس‌شناسی را در مرغداری‌ها، مراکز فروش و مراکز پرورش انواع ماکیان آغاز کرده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی نیز هشدار داده است که اوج گرفتن شمار مبتلایان به این بیماری و تعدد و همزمانی زنجیره‌های انواع ویروسهای مربوط به آنفلوآنزای پرندگان خطر انتقال آن به انسان و افزایش مرگ و میرها را افزایش می‎دهد و تاکید می‌کند که همه کشورهای باید آماده مقابله همه جانبه با آن باشند.

این سازمان همچنین در واکنش به شیوع گسترده این بیماری در چین اعلام کرد که این بیماری در چین با گسترش ویروس «H7N9» شکل گرفته و به همین خاطر مناطقی همچون تایوان و هنگ کنگ باید جوانب احتیاطی را از هر نظر رعایت کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − چهار =

واتساپ

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا