آناتومی لاک در لاک پشت

turtle shell anatomy

لاک در لاک پشت ها ساختار دفاعی قدرتمندی به حساب می‌آید که در دنیای حیوانات، بی‌نظیر است. هیچ حیوان دیگری، ساختاری دقیقا مشابه لاک را دارا نیست و آناتومی عجیب لاک پشت، منجر شده‌ است که اسکلت و عضلات درون یک زره استخوانی جای گیرند.

خود لاک از دنده‌های گسترده و پهن‌شده که با قسمت‌هایی از ستون فقرات اتصال برقرار می‌کند، تشکیل شده است (به همین دلیل، برخلاف کارتون‌ها، هیچوقت نمی‌توانید یک لاک پشت را از پوشش خود خارج کنید). تیغه‌های شانه در زیر این محفظه استخوانی و داخل قفسه سینه قرار دارند. در تمام موجودات دیگر صاحب ستون فقرات (مثل خود ما، انسان‌ها) شانه‌ها خارج از قفسه سینه مستقر هستند. جالب توجه است که عضلات تنه لاک پشت‌ها بسیار عجیب‌تر شکل گرفته‌اند.

turtle shell anatomy 1

این طرح بدنی – به‌ویژه محل غیرعادی تیغه‌های شانه- اساسا با تمام جانوران دارای ستون فقرات که جانورشناسان در تلاش برای شرح چگونگی شکل‌گیری تدریجی آنها بر اساس مدل‌های استاندارد یا اجداد واسط احتمالا شبیه به آنها هستند، متفاوت است. Hiroshi Nagashima از RIKEN Center پیرامون مطالعه بر روی چگونگی تغییر طرح بدنی استاندارد مهره‌داران در جنین‌های لاک‌پشت‌های چینی (Pelodiscus sinensis) که دارای لاک نرم بودند به پیکربندی عجیب و منحصربه‌فرد لاک‌پشت‌های بالغ، نتایج متعددی را دریافت.

Nagashimma با مقایسه جنین لاک پشت، موش و مرغ خانگی، نشان داد که هر سه‌گونه مورد بررسی، با یک الگوی مشترک که احتمالا از آخرین جد مشترک خود به ارث برده‌اند، شروع به رشد می‌کنند. کمی بعدتر، لاک پشت‌ها، برخی تفاوت‌ها را در تشکیل بخشی از الگوی عضلانی، برای دستیابی به ویژگی‌های بدنی جاندار بالغ، از خود جلوه می‌دهند.

نویسنده: سید‭ ‬فخرالدین‭ ‬برقعی

دانشجوی‭ ‬دکتری‭ ‬عمومی‭ ‬و‭ ‬دبیر‭ ‬انجمن‭ ‬علمی‭ ‬دانشجویی‭ ‬آناتومی،‭ ‬جنین‭ ‬شناسی‭ ‬و‭ ‬تکنولوژی‭ ‬تولیدمثل‭ ‬دامپزشکی‭ ‬دانشگاه‭ ‬تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 5 =

سلام

برای پیام به پشتیبانی ضربه بزنید

اسکرول به بالا